Skaldowie: box na 55-lecie działalności zespołu

Artur Chachlowski

Po długim oczekiwaniu (drugi już) jubileuszowy płytowy box Skaldów trafia do sklepu wytwórni Kameleon Records. Zgodnie z zapowiedziami box zawiera 12 płyt CD (w tym trzy podwójne) z materiałem zarejestrowanym w latach 1987-2018.

Box stanowi oczywistą kontynuację bestsellerowego wydawnictwa przygotowanego w 2015 roku na 50-lecie Skaldów.

W nowym zestawie znajdują się następujące płyty:

- Moje Betlejem (z nową okładką, masteringiem i utworami dodatkowymi)

- Największe przeboje (w nowej okładce i z utworami dodatkowymi)

- Po górach, po chmurach (całkowicie przeredagowana wersja albumu Po śniegu, po kolędzie, zawierająca blisko 20 niepublikowanych utworów. Zasadnicza część albumu układa się w suitę przedstawiającą po raz pierwszy w historii wszystkie kompozycje Andrzeja Zielińskiego napisane do tytułowego spektaklu teatralnego)

- Znów od zera (w kolorowej okładce, z dodatkami jak na wydaniu Kameleona)

- Harmonia świata (w oryginalnym "krakowskim" mixie - pierwszy raz na CD)

- Skaldowie dzieciom (zestaw nagrań jak na wydaniu Kameleona)

- Skaldowie na dwa fortepiany (w poprawionej okładce i z nowym masteringiem i montażem oryginalnych taśm)

- Oddychać i kochać (w poprawionej okładce i z nowym masteringiem i unikatowymi utworami dodatkowymi)

- Taki blues (zestaw nagrań jak na wydaniu Kameleona)

- Jest tylko dziś (zestaw nagrań jak na wydaniu Kameleona)

- Radość tańca / Gubałówka blues (najnowszy singiel promocyjny z dwoma utworami z albumu Taki blues, ale w nieco innych i niewydanych dotąd na CD wersjach). Płytka będzie dostępna tylko w tym wydawnictwie.

- Dopóki stoją góry - Niepublikowane nagrania koncertowe - podwójny album z najciekawszymi rejestracjami live pochodzącymi z ostatnich lat. CD został skompilowany tak, aby przedstawić na nim mniej znane utwory zespołu, grane obecnie przez Skaldów raczej sporadycznie. Pominięto 99 % hitów znajdujących się od lat na żelaznej set-liście formacji. Jakość prawie wszystkich (35 !!!) nagrań jest idealna. Jedynie dwie/trzy piosenki ze względu na ich unikatowy charakter zaprezentowano z nieco gorszym (ale wciąż pochodzącym ze stołu mikserskiego) dźwiękiem. Album będzie dostępny tylko w tym wydawnictwie.

Na specjalnie życzenie Andrzeja Zielińskiego dostępne są egzemplarze boxu wzbogacone o specjalny insert oraz podwójny CD "Koncert urodzinowy". Cena tej wersji wydawnictwa kosztuje 45 zł więcej.

Wszystkie płyty zostały opakowane w laminowane, rozkładane card sleevy ze specjalnymi, kolorowymi kopertami na płyty. Dodatkiem jest gruba (32-stronicowa) książeczka, wypełniona zdjęciami zespołu. Całość została włożona do grubego, laminowanego pudełka, zaprojektowanego tak, aby tworzyło serię z poprzednim boxem.

Nakład bozu wynosi 250 NUMEROWANYCH (!!!) egzemplarzy.

Gwarantujemy, że wznowienia nie będzie nigdy, a więc duża wartość kolekcjonerska bozów w przyszłości jest więcej niż pewna (wystarczy spojrzeć na obecne ceny poprzedniego "pudełka" - Skaldowie 50 lat).

Prawie wszystkie egzemplarze boxu zostały już rozprowadzone wśród członków fan clubu Skaldów, a na stronę Kameleon Records trafiają ostatnie sztuki, których nie odebrały rezerwujące je osoby.

P.S. Uprzedzając ewentualne pytania czy pozostałe płyty Skaldów wydane przez Kameleon Records także zostaną kiedyś zapakowane w okolicznościowy box odpowiadamy: Jeżeli wszyscy szczęśliwie doczekamy jubileuszu 60-lecia Skaldów (w co nie wątpimy) na pewno przygotowane zostanie kolejne wydawnictwo, zamykające definitywnie pracę związaną ze skatalogowaniem i udostępnieniem pełnego dorobku zespołu. Są już nawet prowadzone wstępne przygotowania nad tym projektem w trakcie których ustalono, że wydawnictwo to zawierałoby minimum 19 albumów (24 krążki), z czego co najmniej dwa z całkowicie premierowym i nieznanym nikomu materiałem z lat 70.

KUP BOX „Skaldowie 55”

skaldowie 55 2

MLWZ album na 15-lecie Zespół Focus powraca do Polski z trasą Hocus Pocus Tour 2024 Soft Machine: "Other Doors" Tour w Polsce Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce! Atomic Rooster powraca do Polski jeszcze w tym roku Steve Rothery Band Weekend w Warszawie we wrześniu 2023r.