Fortepiany Wolności: Sokołowski gra Ciechowskiego

Artur Chachlowski

Projekt „Fortepiany Wolności” w bieżącym roku pojawia się w zaskakujących miejscach. Poprzedni koncert, odbywający się przy retkińskich tężniach wysłuchało blisko pięćset osób. 26 września br. ponownie w tym miejscu Kuba Sokołowski wykona utwory Grzegorza Ciechowskiego i Republiki.

Twórczą drogę Kuby Sokołowskiego przez lata określała historia nowoczesnego fortepianu jazzowego, zgłębiana i rozwijana w brooklyńskim konserwatorium School for Improvisational Music oraz w ramach autorskiej formacji Magnolia Acoustic Quartet. Artysta to prawdziwa awangarda polskiej sceny instrumentalnej. Jego styl to unikatowe połączenie minimalizmu, swobodnej improwizacji oraz radyklanych eksperymentów brzmieniowych. Węgierski mistrz Esztenyi zdradził swemu uczniowi tajniki nigdy nie zapisanych, przez dekady żyjących tylko w jego pamięci "muzyk kreowanych". Dzięki temu Sokołowski potrafi zamienić poczciwy instrument Chopina w monumentalny dzwon, egzotyczny zestaw perkusyjny albo akustyczny syntezator.

Pianista wystąpi 26 września (niedziela) o godz. 15.00, przy ul. Hufcowej 20 – Retkinia, Tężnie Solankowe. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

W repertuarze niedzielnego koncertu znajdą się kompozycje lidera grupy Republika - Grzegorza Ciechowskiego. Będą to zarówno utwory z okresu pracy z zespołem, jak i z kariery solowej. Czego więc możemy się spodziewać? Czy wysłuchamy autorskich interpretacji takich utworów jak: „Śmierć w bikini”, „Arktyka”, „Nieustanne tango”, „Obcy astronom”? Czy może: „Tak długo czekam (czyli Ciało)”, „Paryż-Moskwa 17.15 (czyli mimowolne podróże kochanków)”, „Tak… Tak… to ja”, „Nie pytaj o Polskę”. A może Kuba Sokołowski sięgnie po płytę Grzegorza z Ciechowa „OjDaDana” i nawiąże do swojego poprzedniego występu, podczas którego grał muzykę folkową? Słowo „wolność” wpisane w nazwę projektu oznacza również wolność wyboru i interpretacji dla zaproszonych pianistów.

22 grudnia przypada 20. rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Artysta podczas pierwszej edycji Festiwalu Soundedit został uhonorowany (pośmiertnie) nagrodą „Człowieka ze Złotym Uchem” (2009 r.). Podczas tegorocznej edycji Festiwalu odbędzie się wystawa zdjęć Grzegorza Ciechowskiego autorstwa Andrzeja Świetlika.

Projekt, w którym kameralne, fortepianowe koncerty odbywają się w przestrzeni miejskiej, został zainicjowany przez Festiwal Soundedit w 2018 r. „Fortepiany Wolności” to impreza towarzysząca 13. edycji Festiwalu. Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa". Zadanie "Fortepiany Wolności" jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Sokolowski plansza 830

MLWZ album na 15-lecie Steve Hackett na dwóch koncertach w Polsce w maju 2025 Antimatter powraca do Polski z nowym albumem Steven Wilson na dwóch koncertach w Polsce w czerwcu 2025 roku Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok