Katie Melua: dziś premiera "Love & Money"

Artur Chachlowski

Dzisiaj premiera wyjątkowego, dziewiątego albumu Katie Melua - ‘’Love & Money’’. Dziesięć osobistych, wyjątkowych piosenek, które dokumentują ostatnie dwa lata życia Katie. Płyta jest dostępna na winylu, CD, CD deluxe oraz cyfrowo. CD w wersji deluxe zawiera 4 bonusowe utwory (w tym m.in. duet z Philippem Poiselem).

Artystka dosłownie za moment rusza w trasę koncertową. Szczególnym punktem tournée piosenkarki będzie występ 16 kwietnia w londyńskim Royal Albert Hall, a dla polskich fanów, bez wątpienia 3 daty w Polsce: 11.04 – Warszawa, 12.04 - Gdynia, 14.04.- Wrocław - szczegóły kliknij TUTAJ.

Pochodząca z Gruzji, Katie Melua podróżowała daleko w każdym tego słowa znaczeniu. Jej przeboje takie jak “The Closest Thing To Crazy” oraz “Nine Million Bicycles”, sprawiły, że artystka na zawsze weszła do kanonu muzyki rozrywkowej. Ostatnie wydawnictwo z 2020 roku “Album No.8’’ było jej najlepiej przyjętym dziełem. Rozwój pisarski Katie sprawił, że piosenkarka oddaliła się od romantycznego idealizmu, który jest podstawą języka miłości w popie, i zaczęła poszukiwać czegoś bliższego jej doświadczeniom. Bez względu na to, od którego momentu sięgasz po twórczość Katie Melua, prawdopodobnie najlepszym, by obserwować jej rozwój, jest najnowszy krążek „Love & Money”.

Wyprodukowana przez Leo Abrahamsa (Ghostpoet, Brian Eno, Regina Spektor) płyta, została nagrana latem 2022 w Peter Gabriel’s Real - World Studios, gdy Katie była w ciąży. Główną inspiracją do nagrania nowych piosenek była - jak dodaje sama wokalistka - ‘’ogromna wdzięczność oraz szczęście odnalezione w nowy mzwiązku”. Utwory opowiadają o samo akceptacji w obliczu zmian oraz podejmowanych wysiłków, by uświadomić sobie ‘’że bycie szczęśliwym jest dużo prostsze, niż nam się wydaje”. 

Przesłanie to znajdziemy już w pierwszym singlu: ’’Golden Record”, który stanowi otwarcie nowego albumu. Katie Melua rozmyśla o swoim miejscu w świecie; zaletach i wyzwaniach bycia kobietą w przemyśle muzycznym oraz kruchej równowadze pomiędzy karierą a rodziną. W drugim singlu „Those Sweet Days’’ wyczarowuje moment, gdzie jest dla siebie łagodna i łapie dystans do świata skupiając się na danej chwili. W ‘’Ouiet Moves’’ Katie dzieli się uczuciem błogiego spokoju, lekkości, zainspirowana widokiem jej tańczącego partnera po raz pierwszy. Na albumie artystka śpiewa o nowych obszarach miłości, piosenka „Darling Star” dokumentuje ten moment, gdy życiowy partner staje się ojcem wspólnego dziecka i nowe emocje temu towarzyszące. Mamy tutaj też ukłon w stronę Mary Annaise, aktywistki broniącej spraw klimatu naszej planety: utwór „Reef’’. Oprócz tego piosenka - pamiątka pierwszych chwil nowego związku, który spada na ciebie niespodziewanie: ‘’First date’’, oraz numer „14 Windows” zainspirowany znajomością artystki z jej psychiatrą Dr. Mike McPhillips’em, którego sama uważa za „wspaniałą duszę”.

Katie wyjaśnia: ‘’Przez lata pisałam piosenki w pocie czoła, poświęcając muzyce cały swój czas i energię, Odbywało się to całkowicie kosztem wielu innych elementów życia. Styl pracy zawsze determinuje efekt końcowy płyty. Tym razem zrozumiałam, że jeśli chcę stworzyć album jasny, pełen słońca, uwieczniający intymną, pozytywną i relaksującą przestrzeń, którą poczuje słuchacz - muszę również sama nastroić się spokojem i pozytywną energią we własnym życiu. Nie było innej opcji by stworzyć tego rodzaju piosenki.  Musiałam spróbować podejść inaczej do swojej pracy, imyślę, że to mi się udało. A przede wszystkim czerpałam z tego radość. Zanurzyłam się w atmosferę naszej relacji z moim partnerem, we wszystkie odcienie naszych pozytywnych chwil, szczęścia, otwartości i akceptacji -  i z tego stworzyłam nastrój całej płyty i piosenek.”
 

Lista utworów:

1. Golden Record
2. Quiet Moves
3. 14 Windows
4. Lie In The Heat
5. Darling Star
6. Reefs
7. First Date
8. Pick Me Up
9. Those Sweet Days
10. Love & Money

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!