1 grudnia Progressive Evening w Bydgoszczy

Artur Chachlowski

Przypominamy, że już 1 grudnia br. w Bydgoszczy fanów prog rocka czeka wielkie progresywno-rockowe święto. Wtedy właśnie odbędzie się tam tzw. "Progressive Evening", w którym wystąpi czterech znanych i lubianych wykonawców z kraju i zagranicy.

BILETY:
Sprzedaż Stacjonarna:
1. Kasa-Miejskie Centrum Kultury Marcinkowskiego 12/14
2. Kasa- Organizatora Białe Błota Altanowa 15

Sprzedaż Internetowa:
1. Ebilet
https://tiny.pl/c5h2t
2. Sklep Organizatora:
https://tiny.pl/c5mds
CENY BILETÓW:
169,00 zł - do 30.09.2023
189,00 zł - do 31.10.2023
199,00 zł - do 30.11.2023
220,00 zł - w dniu wydarzenia

Stowarzyszenie Krzewienia Kultury ScenaArt oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zapraszają na ósmą edycję Festiwalu Progressive Evening !
Impreza odbędzie się 1 grudnia w MCK Bydgoszcz przy ulicy K. Marcinkowskiego 12-14

Podczas ósmej edycji Progressive Evening wystąpią cztery zespoły:
Lovecraft
PreHistoric Animals - Sweden
Art of Illusion
The Flower Kings - Sweden

Koncerty rozpoczną się o 19.00

The Flower Kings
Od 30 lat szwedzka legenda progresywnego rocka wraz ze swoim charyzmatycznym frontmanem i gitarzystą Roine Stoltem (również Transatlantic,The Sea Within, Jon Anderson/Roine Stolt)  świat muzyki o symfoniczne arcydzieła, nie wykazując żadnych oznak zmęczenia przez te wszystkie lata. Większość piosenek "Królów kwiatu" trwa ponad pięć, czasem nawet ponad dziesięć minut, a mimo to nigdy się nie nudzi, ani przez sekundę.
Z jednej strony jest to zasługa przemyślanych aranżacji, które przebiegają przez najróżniejsze nastroje, podobnie jak emocjonujący film, który sprawia, że zapominamy o pilocie. Z drugiej strony muzyka ma niesamowitą rozpiętość stylistyczną z wpływami od klasycznego bluesa i Beatlesów po Yes, Pink Floyd i jazz fusion z lat 70.
Właśnie we wrześniu 2023r. wydany został kolejny, 16. album studyjny, który zostanie zaprezentowany podczas Progressive Evening vol.8.
Muzycy stwierdzili, że stylistycznie jest to powrót do muzycznych korzeni grupy! Dowodem na to jest między innymi powrót do składu Michaela Stolta, który występował z grupą przez całe lata 90.


PreHistoric Animals
Co się dzieje, gdy kochasz klasyczny rock progresywny, rock alternatywny i genialny pop? Bardzo sobie to utrudniacie... ale mimo to PreHistoric Animals odniosło ogromny sukces we wszystkich tych obszarach. Kiedy wydali swój drugi album, The Magical Mystery Machine (rozdział 1), zebrali pochwały zarówno od publiczności, jak i recenzentów. Samuel Granath i Stefan Altzar stworzyli pierwszy album – Uznaj to za dzieło sztuki w 2018 roku, a kiedy przyszedł czas na trasę koncertową, do zespołu dołączyli Noah Magnusson i Daniel Magdic (ex. Pain of Savation). Zagrali swoje pierwsze występy w 2019 r., na przykład Prog Power Europe, gdzie spotkali się z świetnym odzewem (nawet zamknięto food truck – tylko po to, żeby zobaczyć prehistoryczne zwierzęta). Gdy tylko zaczęli próby, poczuli, że w pomieszczeniu panuje szczególny rodzaj chemii i od razu zaczęli pisać nowy materiał. Pierwsze utwory Magical Mystery Machine powstały w 2019 roku, a album ukazał się 30 września 2020 roku. Niestety pandemia uniemożliwiła im wyruszenie w trasę koncertową z albumem. Zamiast tego wykorzystali swoją energię i kreatywność podczas pandemii do napisania i nagrania nowego materiału, a TMMM (rozdział 2) został ukończony w lipcu 2021 roku. Nowy album – The magicy Mystery Machine, rozdział 2 – jest kontynuacją historii o Cora i Jareth zbierają esencję człowieczeństwa. Fabuła jest science-fiction, ale porusza aktualne problemy naszego społeczeństwa. Po raz kolejny album został napisany i wyprodukowany przez PreHistoric Animals. Miks i mastering wykonał Erik Berglund, a Richard Dearing stworzył niesamowite okładki. W tym czasie podpisali także kontrakt z Glassville Records, a album ukazał się 24 marca 2022 roku.

Art of Illusion
Zespół powstał w 2002 roku w Bydgoszczy i od początku swojej działalności wykonywał złożone kompozycje progrockowe połączone z ostrzejszym heavy metalowym brzmieniem. Grupa to kwintet instrumentalistów (ale współpracował także z różnymi wokalistami), znany także z innych projektów, takich jak HOLOGRAM, PLOTNICKY, YESTERNIGHT, FRACTAL MIND czy PIANOMATYK.
W 2014 roku wydali swój pierwszy album - Round Square of The Triangle.
W 2018 roku wydali drugi album - Cold war of solipsism
Na koncercie będzie wiele utworów z niebawem wychodzącego trzeciego krążka.

Lovecraft
Zespół powstał pod koniec 2019 roku w rzemieślniczym pubie piwnym. Ideą naszego zespołu jest tworzenie muzyki dla zabawy i robienie tego w sposób spontaniczny. Jak najszybciej uzupełniliśmy skład i rozpoczęliśmy próby w maju 2020. Inspiracje: blues rock, psychodeliczny rock, prog rock, doom metal, heavy metal. Nazwy? Zbyt wiele, by je wymienić, a my wciąż poszerzamy naszą nieskończoną muzyczną podróż.

Równocześnie przed koncertami, podczas ich trwania, oraz po ich zakończeniu funkcjonować będzie Kawiarnia Szpulka, która zaopatrzy uczestników w potrzebne trunki i przekąski.

progressiveevening830

 
MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream: dodatkowy koncert w Poznaniu Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!