Mendelssohn / Ravel / Rowicki na płycie Kameleon Records

Artur Chachlowski

To pierwsza i mamy nadzieję, że nie ostatnia płyta z muzyką klasyczną, jaka pojawia się w sklepie wytworni Kameleon Records. Penetrująca zakurzone zasoby archiwalne wytwórnia Dusty Tapes przypomniała sobie, że na przełomie lat 50 i 60 Orkiestra Filharmonii Narodowej, prowadzona przez Witolda Rowickiego była jednym z najlepszych i najbardziej cenionych zespołów symfonicznych w Europie. 

Z licznych nagrań, zrealizowanych na przełomie lat 50/60 przez Orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie, bez wątpienia wyróżnia się longplay ze suitą "Sen Nocy Letniej" Felixa Mendelssohna oraz nieśmiertelnym "Bolerem" Maurice Ravela.

Zespół gra z ogromną energią i charyzmą, praktycznie niespotykanymi w dzisiejszych nieco przeintelektualizowanych interpretacjach.

Prawdziwą rewelacją jest jakość tego materiału. Zainteresowanych historią techniki nagraniowej z pewnością zainteresuje fakt, że zarejestrowany w 1960 roku longplay zawiera jeden z pierwszych zapisów stereo jakie powstały w naszym kraju. Prawdopodobnie, jakieś eksperymentalne nagrania w stereo robiono u nas jeszcze w 1959, ale na dobre ten system wprowadzono w lutym 1960 roku, podczas VI Konkursu Chopinowskiego.

Warto przekonać się, że powstałe wówczas nagrania praktycznie nie odbiegają od zachodnich wzorców, nie mówiąc że biją na głowę współczesne rozmydlone i mało wyraziste rejestracje. A przecież wówczas nagrywano pewnie na dwóch, może czterech mikrofonach!!!

Album ozdobiła nawiązująca do projektu sprzed lat, ale znacznie lepsza artystycznie okładka. Wydawnictwo okraszono też rasowym tyłem i środkiem z fotografiami mistrza batuty w akcji.

Pomimo, że CD znacznie odbiega od głównej linii repertuarowej Kameleona, można ją w ciemno polecić wszystkim lubiącym posłuchać po prostu dobrej muzyki. Repertuar jest przystępny i nienużący, a i sentyment (bo przecież płyta ta była kiedyś obecna w co najmniej połowie polskich domów) powinien zrobić swoje.

Wydanie w rozkładanym, laminowanym card sleevie ze specjalną kopertą na płytę.

KUP CD (cena 30 zł)

 

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream: dodatkowy koncert w Poznaniu Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Zespół Focus powraca do Polski z trasą Hocus Pocus Tour 2024 Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!