Jubileuszowa reedycja płyty Yes "Talk"

Artur Chachlowski

„Talk” - czternasty album studyjny grupy Yes, został pierwotnie wydany 21 marca 1994 roku i często nazywany jest wielkim „zaginionym” albumem tego zespołu. Aby uczcić 30. rocznicę premiery tego wydawnictwa, wytwórnia Spirit of Unicorn Music ponownie wyda album w formie czteropłytowej edycji Deluxe.

Czteropłytowy box "Talk" zawierać będzie dodatkowe materiały studyjne i niepublikowany wcześniej występ na żywo z Nowego Jorku oraz przeprowadzony niedawno wywiad z głównymi muzykami przeprowadzony przez znanego pisarza Jerry'ego Ewinga. Ponadto materiał ukaże sie też jako limitowany podwójny biały winyl oraz pojedynczy krążek CD. 

Po ogromnym sukcesie albumu „90125” i dość niespokojnych narodzinach jego następcy - albumu „Big Generator” w 1987 roku, zespół Yes ponownie się rozpadł. Plotki mówiły wówczas o zatrudnieniu nowego wokalisty. Krążyły nazwiska Rogera Hodgsona z Supertramp, wokalisty grupy Kansas, Steve'a Walsha, Billy Sherwooda z World Trade, a nawet piosenkarza Robbie Nevila.

Yes  ostatecznie zreformował się na potrzeby albumu i trasy koncertowej „Union” w 1991 roku, podczas której ponownie spotkało się ośmiu członków tej formacji. Z tej ósemki wyłoniło się nowe Yes w składzie identycznym, jak na "90125": Jon Anderson, Trevor Rabin, Chris Squire, Alan White i Tony Kaye. Ten właśnie skład w marcu 1994 wydał album "Talk".

Muzykę i teksty do „Talk” napisali głównie Trevor Rabin i Jon Anderson. Anderson twierdzi, że jest to jego ulubiony album Yes z ery Rabina: „To był po prostu piękny czas dla mnie i Treva… Ta sesja była dla mnie bardzo harmonijne doświadczenie".

Ciekawostką jest, że album „Talk” był jednym z pierwszych albumów nagranych i zmontowanych w całości cyfrowo, bez użycia tradycyjnej taśmy audio. Było to wówczas przełomowe posunięcie, ale technologia, choć bardzo zaawansowana, nie była pozbawiona problemów. W styczniu 1994 roku firmę Northridge w dolinie San Fernando w Kalifornii nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 6,7 w skali Richtera, a produkcję trzeba było wstrzymać, ponieważ wstrząsy dotknęły wczesne komputery Apple Mac, na których pracowali inżynierowie dźwięku. Cały album „Talk” zajmował 34 GB pamięci, którą dziś można przenieść za pomocą dysku w ciągu kilku sekund.

Premiera płyty „Talk” została poprzedzona wydaniem na singlu utworu „The Calling”, który zdobył popularność w amerykańskim radiu, a po nim ukazał się utwór „Walls”, którego współautorem był Roger Hodgson. Jednakowoż katastrofa wisiała na włosku, gdyż oryginalna wytwórnia Victory Music zbankrutowała wkrótce po wydaniu albumu. Zespół Yes zdołał jeszcze odbyć światowe tournee, które zakończyło się 11 października 1994 roku w Hiroshimie. Był to ostatni występ zespołu w tym składzie.

Podwójny winyl oraz czteropłytowy box ze wznowieniem albumu "Talk" ukaże się nakładem Spirit of Unicorn 24 maja. Preorder:

Cherry Red:
4 CD: https://www.cherryred.co.uk/yes-talk-30th-anniversary-4cd-expanded-edition
CD: https://www.cherryred.co.uk/yes-talk-30th-anniversary-cd
Limited Edition White Vinyl: https://www.cherryred.co.uk/yes-talk-30th-anniversary-2lp-gatefold-white-vinyl-limited-edition

Burning Shed:
All SKUs: https://burningshed.com/store/yes

4CD DELUXE BOX SET EDITION:
CD1
ORIGINAL ALBUM
The Calling
I Am Waiting
Real Love
State Of Play
Walls
Where Will You Be
Endless Dream
a) Silent Spring (Instrumental)
b) Talk
c) Endless Dream

CD2
TALK VERSIONS
The Calling (Special Version)
The Calling (Single Edit)
The Calling (Radio Edit)
Untitled – Trevor Rabin Instrumental
Endless Dream (Demo)
Where Will You Be (Instrumental)
Walls (Instrumental)
Endless Dream (Excerpt) (Instrumental)

CD3
LIVE CANANDAIGUA, NEW YORK 19/06/94
I Am Waiting*
The Calling*
Rhythm Of Love*
Hearts*
Real Love*
Changes*
Heart Of The Sunrise
Roundabout

CD4
LIVE CANANDAIGUA, NEW YORK 19/06/94
Cinema*
City Of Love*
Make It Easy*
Owner Of A Lonely Heart*
Trevor Rabin Piano Solo/And You And I*
I’ve Seen All Good People*
Walls*
Endless Dream*
*Previously unreleased

 

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream: dodatkowy koncert w Poznaniu Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Zespół Focus powraca do Polski z trasą Hocus Pocus Tour 2024 Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!