John Lees' Barclay James Harvest - North

Andrzej Barwicki

ImageJohn Lees to współtwórca bardzo dobrze znanej miłośnikom artrockowych i progresywnych brzmień grupy Barclay James Harvest, działającej w latach 1966–1998. Niedawno nagrał wraz z kilkoma muzykami nowy, długo wyczekiwany album. Od roku 1999 John Lees wydaje swoje płyty jako John Lees' Barclay James Harvest. Tak ukazał się album „Nexus” oraz wydany na początku października tego roku „North”.

Muzyka, którą po tak długim okresie przerwy proponuje ten gitarzysta i wokalista jest połączeniem sentymentalnych klimatów zespołu mającego chyba wciąż bardzo wielu zwolenników wśród słuchaczy. Muzyczna więź, bogactwo instrumentalne i melodyjność sprawiają, że chętnie słuchamy nagrań zawartych na tym krążku. Płyta zawiera dziewięć kompozycji. Ładnie, nastrojowo, z pięknie brzmiącymi instrumentarium i wokalizami, rozpoczyna ją utwór „If You Were Here Now”, otwierając przed nami muzyczny wizerunek i kompozytorski kunszt Johna Leesa. W tak aranżacyjnie znakomicie wykonanych partiach instrumentalnych podążamy dalej, wsłuchując się w kolejne utwory: „Ancient Waves” i „In Wonderland”. Gitarowe riffy i klawisze sprawiają odbiorcom dużo radości, delikatnie też wprowadzają odrobinę bluesowych i jazzowych tonacji grą na organach. Kompozycję oznaczoną indeksem nr 4, jedną z najdłuższych w tym zestawie, a zatytułowaną „On Leave” można chyba porównać do najlepszych klasyków, jakie pojawiły się w karierze wykonawcy. Odgłos burzy i deszczu, które tu słyszymy, a także świetne wokale budują swoisty klimat wzbogacony instrumentalną wirtuozerią, potrafiącą lirycznie wpływać na nasz stan emocjonalny. Trochę ostrzej i bardziej progresywnie został wykonany utwór „The Real Deal”. Brzmienie sekcji rytmicznej oraz gitar pokazują, że muzycy tworzący projekt John Lees Barclay James Harvest nadal posiadają sporo energii i zapału do grania. Wiele pomysłów na urozmaicenie nagrań nie zawsze odnosi oczekiwany skutek, jednak zastosowanie brzmień orkiestry dętej w „On Top Of The World” przyciąga naszą uwagę, budując orkiestrową nutą wspaniały symfoniczny nastrój. Myślę, że niejedno serce słuchacza mocniej zabije słysząc tak pieczołowicie skomponowaną i wykonaną piosenkę. W tym nagraniu wystąpiła sekcja The Frugal Horns w składzie: John J. Lees, Graham „Batts” Batley, Jolyon Stead i Bruce Jones.

Pozostały jeszcze do wysłuchania trzy utwory: „Unreservedly Yours”, „North” i „The End Of The Day”. Pierwszy z nich to chyba najsłabszy element całego zestawu, ale już tytułowa kompozycja, trwająca ponad osiem minut, zachwyca swym brzmieniem, w całej swej artystycznej doskonałości nawiązując do początku muzycznej drogi zespołu Barclay James Harvest. Miłośnicy progresywnych dźwięków bardzo polubili jego twórczość pełną ładnych melodii, wzbogaconych cudownie zagranymi partiami poszczególnych instrumentów, przyciągających słuchacza prostotą, ale jakże pięknie wyrażoną. Myślę, że wyznaczony na początku kariery rozpoznawalny wizerunek Barclay James Harvest nadal jest pieczołowicie pielęgnowany, co nadaje tej najnowszej płycie konserwatywny ton. Muzycy nie muszą niczego udowadniać, bo to, co grają wynika z ich przywiązania do muzyki i wyraża ich artystyczną poetycką duszę. I właśnie potwierdzeniem wrażliwości na poezję jest ostatni utwór pt. „The End Of The Day”, gdzie został wykorzystany nigdy niepublikowany wiersz żyjącego w latach 1861-1946 poety Ammona Wrigleya.

Oprócz wersji podstawowej wydawnictwo „North” jest dostępne jako LP oraz dwupłytowe limitowane CD, zawierające dodatkowy krążek będący zapisem koncertu z lutego 2011 roku. Odbył się on w Opera House w Buxton, a spośród ośmiu kompozycji, jakie zamieszczono na płycie, można usłyszeć takie klasyki, jak „Mockingbird”, „Medicinie Man” i „The Poet After The Day”. Trochę szkoda, że na krążku nie znalazło się więcej nagrań live, bo setlista zawierała aż 16 utworów. Na albumie „North” zespół zagrał w składzie: John Lees (śpiew, gitary), Craig Fletcher (śpiew, gitara basowa), Jez Smith (instrumenty klawiszowe, śpiew) i Kevin Whitehead (perkusja).

W listopadzie br. zespół John Lees Barclay James Harvest rozpocznie trasę koncertową, a przed nim zagrają Gordon Giltrap, Oliver Wakeman oraz Anne-Marie Helder. Byś może w nadchodzącym, 2014 roku, wystąpią w naszym kraju. Bardzo chętnie zobaczyłbym ich na żywo. Po kilkukrotnym przesłuchaniu tej najnowszej propozycji Johna Leesa i jego kolegów z grupy na nowo odkrywam ich mistrzowskie aranże, pełne delikatnych dźwięków spod znaku Barclay James Harvest, pozwalających im wznieść się wysoko i roztaczać nad nami swoją muzyczną delikatność i urodę, której nie sposób się oprzeć. Warto zapoznać się i zaprzyjaźnić na dłużej z albumem „North”. Obfituje on w nastrojowe klimaty, przyozdobione subtelnym stylem formacji, który pamiętamy z najlepszych czasów klasycznego Barclay James Harvest.

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream: dodatkowy koncert w Poznaniu Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!