Discipline - This One's For England

Przemysław Stochmal,

ImagePłyta z archiwalnym materiałem “Chaos Out Of Order” nie była jedyną propozycją wydawniczą Discipline, którą zespół zdecydował się przedstawić w ubiegłym roku. Późną jesienią na rynku pojawiło się koncertowe wydawnictwo „This One’s For England”, będące trzecią w dyskografii formacji płytą z materiałem nagranym podczas występu na żywo.

Proporcje koncertowych wydawnictw wobec stosunkowo niewielkiego dorobku studyjnego zespołu wraz z pojawianiem się „This One’s For England” po raz kolejny wyrównują się, a co za tym idzie – siłą rzeczy otrzymujemy zestaw w dużej mierze pokrywający się pod względem repertuaru z wcześniejszymi pozycjami live. Tworząc setlistę zarejestrowanego na potrzeby wydawnictwa występu w Gettysburgu, Matthew Parmenter i spółka, poza swoimi sztandarowymi utworami z lat 90., sięgnęli jednakże do niemal całej, wydanej w 2011 roku płyty „To Shatter All Accord”, dlatego też w kwestii doboru kompozycji udało się wyrównać bilans zysków i strat – poza utworami znanymi z innych koncertówek, znalazło się tutaj, sporo muzyki dotychczas szerszej publiczności nie znanej w edycji innej niż studyjna.

Największą zaletę albumu stanowi fakt, że po kilkunastu latach od ostatniego występu zarejestrowanego z myślą o publikacji płytowej, Discipline A.D. 2012 wciąż prezentuje znakomitą formę: Matthew Parmenter nadal nienagannie bawi się swoim wokalnym talentem, natomiast od strony instrumentalnej - zespół również nie zdążył się specjalnie zestarzeć. Kompozycje, tradycyjnie nie odbiegające w kwestii konstrukcji od swoich pierwowzorów studyjnych, prezentują nieco odmienne oblicze jeśli chodzi o aranżacje, tutaj w pewnym stopniu uproszczone. Pozbawione części charakterystycznego instrumentarium (saksofon/skrzypce) oraz efektów aranżacyjnych, które w czteroosobowych warunkach scenicznych przestają być w stu procentach praktyczne, nadal potrafią brzmieć przekonywująco.

Nie każdy zespół po znakomitym powrocie studyjnym potrafi na żywo w sposób pełny potwierdzić swoją wysoką formę. „This One’s For England” pokazuje, że przed wydaniem „To Shatter All Accord” grupa Discipline skumulowała w sobie znacznie więcej sił, aniżeli potrzeba na samo stworzenie studyjnej płyty. Obyśmy w jak najbliższej przyszłości dostali szansę, by przekonać się, czy siły te wciąż dalekie są od wyczerpania.  

MLWZ album na 15-lecie