Abramis Brama - Live!

Artur Chachlowski

Image„Groovy hard rock po szwedzku” – tak można byłoby najkrócej zdefiniować muzykę zespołu o nazwie Abramis Brama. Działa już on od ponad 10 lat, ma w swoim dorobku kilka płyt długogrających, z których największą popularnością w rodzimej Szwecji cieszyły się „Dansa tokjavelns vals” (1999) i „Nar tystnaden lagt sig…” (2001). Zespół posiada w swoim dorobku także kompilacyjny krążek z angielskojęzycznymi wersjami swoich najlepszych utworów pt. „Nothing Changes” (2003), jednak nie dopomógł on grupie w zdobyciu większej popularności poza granicami ojczystego kraju. Grupa Abramis Brama postawiła więc na intensywną działalność koncertową i to nie tylko w okolicach swojego rodzinnego Sztokholmu, ale także w innych krajach Skandynawii. Owocem licznych występów był masowy wzrost oddanych sympatyków, którzy teraz od swoich ulubieńców otrzymują w prezencie koncertowe wydawnictwo zatytułowane po prostu „Live!”. Zawiera ono 10 utworów stanowiących miarodajny przekrój przez dotychczasowy dorobek zespołu i oddających gorącą atmosferę scenicznych występów Abramis Bramy.  Może ono stać się zarazem doskonałym przewodnikiem po jej twórczości, szczególnie dla słuchaczy, którzy z muzyką tej grupy stykają się po raz pierwszy. A powinna ona szczególnie zainteresować przede wszystkim sympatyków tradycyjnego hard rockowego grania w stylu Uriah Heep, Budgie, Thin Lizzy, czy szeregu innych popularnych „klasycznych” grup lat 70-tych. W muzyce Abramis Bramy słychać też pewne naleciałości bluesa i blues rocka, a że zespół doskonale „czuje” tę stylistykę, to w przypadku albumu „Live!” można śmiało nastawić się na mnóstwo niezapomnianych wrażeń muzycznych.

Zdaję sobie sprawę, że ten rodzaj muzyki, szczególnie wykonywanej po szwedzku, niekoniecznie od razu zachęci stałych bywalców naszego portalu do sięgnięcia po to wydawnictwo. Ale gdyby ktoś zechciał zapoznać się z możliwościami grupy Abramis Brama, to polecam odwiedzenie strony www.myspace.com/transubstans, gdzie można znaleźć do darmowego ściągnięcia nagranie „Mjolk & honung”. Wysłuchanie tego utworu powinno wystarczyć, by przekonać się o dobrym warsztacie wykonawczym tego ciekawego zespołu.

www.recordheaven.net

MLWZ album na 15-lecie Weather Systems w 2025 roku na dwóch koncertach w Polsce Steve Hackett na dwóch koncertach w Polsce w maju 2025 Antimatter powraca do Polski z nowym albumem Steven Wilson na dwóch koncertach w Polsce w czerwcu 2025 roku The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok