Rausku, Anthony - 1984

Artur Chachlowski

Anthony Rausku to fiński muzyk, a właściwie multiinstrumentalista, który gra na wszystkich instrumentach (za wyjątkiem perkusji), które możemy usłyszeć na wydanym przez niego albumie zatytułowanym „1984”. Jest to kolekcja siedmiu utworów skomponowanych jeszcze w tytułowym 1984 roku z przeznaczeniem na kasetę demo. Tak się jednak złożyło, że zamiast do obiegu trafiły one do szuflady i na długie lata zostały zapomniane, nawet przez ich autora.

Teraz, po ponad 30 latach, Rausku nagrał je na nowo. Jak wspomina, w międzyczasie nauczył się grać na saksofonie altowym, co niewątpliwie wzbogaciło brzmienie jego piosenek. Ale to nie saksofon jest tu w centrum uwagi. To przede wszystkim całkiem niezłe melodie, zwarta formuła poszczególnych utworów, gęsta soniczna atmosfera, liczne całkiem przyzwoite gitarowe sola oraz wisząca nad tym wszystkim atmosfera hippisowskich lat 70. No i oczywiście, mocny, wyrazisty i przyjemny w odbiorze wokal Anthony’ego Rausku.

Wszystko to powoduje, że przez cały czas do słuchania płyty „1984” jesteśmy, ogólnie rzecz ujmując, gdzieś w klimatach nie tak znowu bardzo oddalonych od twórczości Davida Bowie.

Ciekaw jestem czy ten zestaw starych-nowych nagrań Anthony’ego Rausku to tylko efemeryczny muzyczny wyskok tego artysty? Z ciekawością posłuchałbym jego kolejnych, bardziej współczesnych kompozycji.

MLWZ album na 15-lecie Zespół Focus powraca do Polski z trasą Hocus Pocus Tour 2024 Soft Machine: "Other Doors" Tour w Polsce Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce! Atomic Rooster powraca do Polski jeszcze w tym roku Steve Rothery Band Weekend w Warszawie we wrześniu 2023r.