Uriah Heep - Riding Through The Silence

Artur Chachlowski, Uriah Heep - Riding Through The Silence

„Raging Through The Silence” to przepięknie prezentujący się box zawierający koncert grupy Uriah Heep w London Astoria z 18 maja 1989 roku. Na dwóch płytach CD oraz na krążku DVD wznowiono materiał, który był przed laty osiągalny był jedynie w formie oficjalnej kasety VHS wypuszczonej na rynek z okazji 20-lecia działalności zespołu. Tym razem w lekko poprawionej technicznie wersji materiał ten po raz pierwszy trafia do fanów na płycie DVD (ale nie czarujmy się, jakość obrazu zdecydowanie odbiega od rejestrowanych techniką cyfrową współczesnych koncertowych obrazków) oraz po raz pierwszy w formacie CD. Dodatkowo do materiału audio dołożono 30-minutowy radiowy wywiad z zespołem przeprowadzony tego samego dnia, co wspomniany koncert.

Uriah Heep prezentuje się na scenie w sposób zgoła znakomity. Mick Box (g), Lee Kerslake (dr), Trevor Bolder (bg), Phil Lanzon (k) i Bernie Shaw (v) – ogromna szkoda, że ten skład w tamtym czasie nie mógł zawitać do Polski (choć koncertował w innych krajach bloku wschodniego, czego dowodem jest koszulka z napisem ‘Uriah Heep Live In Moscow’, którą od połowy koncertu nosi na sobie wokalista Bernie Shaw). Można powiedzieć, że grupa Uriah Heep znajdowała się wówczas u szczytu swoich scenicznych możliwości. A program koncertu ze słynnymi klasykami „July Morning”, „Gypsy”, Easy Livin’”, „Look At Yourself” i kilkunastoma innymi kompozycjami po prostu zapiera dech w piersiach. Zespół często improwizuje i rozbudowuje swoje utwory w stosunku do wersji studyjnych, dość powiedzieć, że część kompozycji rozciągniętych jest do około 10 minut (z rewelacyjnym jak zawsze „July Morning” na czele), a kilka innych (jak np. Gypsy”) rozpoczyna się od długich gitarowych introdukcji w wykonaniu fantastycznie usposobionego tamtego wieczoru Micka Boxa.

Album „Raging Through The Silence – The 20th Anniversary Concert Live at the London Astoria 28th May 1989”, bo tak brzmi jego pełny tytuł, jest już drugim wydawnictwem opublikowanym przez wytwórnię Uriah Heep Records. Zespół wziął sprawy w swoje ręce i wsłuchując się w głosy swoich fanów wydaje dawno nieosiągalny, albo nigdy nieopublikowany materiał. Jako pierwszy dwa lata temu ukazał się dwupłytowy album „Totally Driven” zawierający nagrane na nowo studyjne wersje 27 największych nagrań w dorobku zespołu. Natomiast jako trzecia już niebawem ukaże się w formie winylowego picture dysku z szatą graficzną autorstwa Igora Morskiego kompilacja o wszystko mówiącym tytule „Selections From Totally Driven”. Wydaje się, że dla kolekcjonerów oraz wiernych sympatyków twórczości tego wspaniałego zespołu idą naprawdę dobre czasy.

MLWZ album na 15-lecie