Various Artists - United World Underground

Artur Chachlowski

„United World Underground” to kompilacyjny album wydany przez wytwórnię Music & Elsewhere w 25. rocznicę rozpoczęcia przez nią działalności. Całość tego gigantycznego wydawnictwa skoordynował Mick Magic, który licznym muzycznym koneserom zapewne znany jest z działalności w zespole Magic Moments At Twilight Time, prowadzenia fanzinu Mmattrix poświęconego scenie undergroundowej, a także powołania do życia firmy dystrybucyjnej The Mmattrix Distribution Service, z której wyłoniła się wytwórnia Music & Elsewhere.

Oddajmy głos samemu pomysłodawczy tego przedsięwzięcia: „Gdy zaczynaliśmy na początku 1992 roku w naszym pierwszym katalogu było zaledwie 41 taśm magnetofonowych grup pochodzących z 6 różnych krajów. Niespodziewanie dla nas samych nasza firma dość szybko odniosła spektakularny sukces i codzienna praca tak mnie pochłonęła, że na kilkanaście kolejnych lat byłem od niej totalnie uzależniony. Poświęciłem jej najlepsze lata mojego życia. Na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza wydaliśmy ponad 600 albumów i myślę, że teraz nadszedł właściwy czas na podsumowanie tego okresu. Rozpoczynaliśmy w oparciu o listy i naklejane na koperty znaczki pocztowe, potem nadeszła era internetu, streamingu i elektronicznej transmisji danych oraz nośników, o których ćwierć wieku w ogóle nam się nie śniło. Czasy się zmieniły, ale dobra muzyka nie. Nadal niemal każdego dnia odkrywamy jakiegoś nowego ciekawego artystę”.

Album zatytułowany „United World Underground” zawiera muzykę z każdego z krajów, z których pochodzą artyści związani z Music & Elsewhere.  Trzydzieści albumów, trzydzieści artystów, trzydzieści krajów obejmujących pięć kontynentów. Zapomnijmy o ograniczeniach skromnej kasety magnetofonowej z czasów początków tej wytwórni. Dziś w nasze ręce trafia płyta DVD-R z danymi cyfrowymi. A znajdujemy na niej kilkadziesiąt kompletnych albumów płytowych w dogodnym uniwersalnym formacie mp3 (320kbps) oraz 50 bonusowych utworów. Ponadto w folderze „The Music & Elsewhere” znajduje się co najmniej jeden utwór artystów najdłużej związanych z wytwórnią Music & Elsewhere. Polskę reprezentuje grupa The Witches, a oprócz niej usłyszeć można m.in. Magic Moments At Twilight Time & The Charles (Anglia), X Ray Pop (Francja), Glass (Szkocja), L.G. Mair Jr. (U.S.A.), Galactic Lilah Et L’Orchestre-Fantôme (Belgia), Sons Of Selina (Walia), Mana ERG (Włochy), The Flowers Of Romance (Grecja), Karg (Austria), Pornorphans (Finlandia), Jaws Of The Flying Carpet (Kanada), Rotton Kidz (Tajlandia), Zartipo (Białoruś), Ir Visa Tai Kas Yra Gražu Yra Gražu (Litwa), Elza (Ukraina), Trespassers W (Holandia), Toshiyuki Hiraoka (Japonia), Religious Overdose (Szwajcaria), Sister Sinister (Norwegia), Dark Side Cowboys (Szwecja), Anima Mundi (Hiszpania), The Legendary Poptones & M. Nomized (Bułgaria), Space Invaders (Chorwacja), Artemiy Artemiev (Rosja), Levente (Rumunia) oraz Sphinx (RPA).

Ponadto w folderze "The Publications" znaleźć można trzy książki, którymi autorami są ludzie związani z Music & Elsewhere: „The Second World Chronicles” Sati Varga, „Three Short Stories” Cora Gouta z grupy Trespassers W oraz „Ears” Lehele Vandora, aka Levente.

W folderze "Xtras - Artist & Repertoire" znajduje się 30 tablic graficznych, które wykorzystano w kampanii promocyjnej w mediach społecznościowych, a w folderze "Xtras - Promo Photos" – liczne zdjęcia promocyjne wykonawców ze stajni Music & Elsewhere.

Natomiast w folderze "Your Country", jako swoisty bonus, otrzymujemy wszystkie możliwe materiały informacyjne dotyczące artystów, które wzięły udział w tej kompilacji.  Towarzysząca wydawnictwu 64-stronicowa bogato ilustrowana książeczka zawiera pełne informacje o utworach i zespołach, ich fotografie oraz okolicznościowe artykuły. No i jako wisienka na torcie, jest do tego wszystkiego dołożony jeszcze stylowy wygaszacz ekranu według projektu autora szaty graficznej Alana Arthura.

Sporo tego. Zdając sobie sprawę z tego, że pewnie nikt nie zdoła wysłuchać w całości ponad 33 godzin muzyki oraz poświęcić się lekturze takiego ogromu informacji, postanowiono równolegle z właściwym jubileuszowym krążkiem wydać trwający 74 minuty promocyjny dysk audio, który zawiera 15 wybranych nagrań. Dokładnie tyle. Ani więcej ani mniej. Zostało to oczywiście podyktowane objętościowymi możliwościami czasowymi płyty kompaktowej.

Na koniec Mick Magic dodaje jeszcze: „Jesteśmy bardzo dumni z tej jubileuszowej kolekcji i wszystkiego, co ona reprezentuje. Nie chodzi tylko o to, co udało nam się zdziałać pod szyldem Music & Elsewhere, lecz mam nadzieję, że to przekrojowe wydawnictwo okaże się dla każdego prawdziwym świętem podziemnej popkultury, z której się wywodzimy”.

Nie pozostaje nam chyba nic innego jak pogratulować tego wspaniałego jubileuszu i życzyć całej ekipie firmy Music & Elsewhere dalszych sukcesów w propagowaniu wiedzy o undergroundowych wykonawcach i odkrywaniu dla świata ich muzyki.

MLWZ album na 15-lecie Zespół Focus powraca do Polski z trasą Hocus Pocus Tour 2024 Soft Machine: "Other Doors" Tour w Polsce Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce! Atomic Rooster powraca do Polski jeszcze w tym roku Steve Rothery Band Weekend w Warszawie we wrześniu 2023r.