Voda - Onerare

Magdalena Grabias, Voda - Onerare

Krakowska formacja Voda to rockowe trio powstałe w 2014 roku z inicjatywy gitarzysty, wokalisty, kompozytora, tekściarza i frontmana grupy, Radka Kopcia. Debiutancki album zespołu pod tytułem „Onerare” (z łaciny „przeciążenie”) ukazał się nakładem niezależnej wytwórni Aedificium w 2015 roku. Płyta nagrana została w składzie: Radek Kopeć (gitara, wokal, Rhodes, Hammond, elektryczny sitar), Michał Marzec (gitara basowa, syntezator basowy) i Piotr Skrzyński (perkusja). Gościnnie pojawili się muzycy znani z różnych projektów polskiej sceny rockowej i około-rockowej: Magda Bożyk (wokal), Ada Kwaśniewicz (skrzypce) oraz Marcin Dyjak (harmonijka).

Voda rozpoczęła karierę krążkiem serwującym ogrom twórczej energii i ciekawych kompozycji. Jak sami o sobie mówią: „Twórczość zespołu łączy fascynacje latami 70-tymi z pozornie odległymi gatunkami muzycznymi takimi jak jazz czy funk”. Faktycznie, słychać tu łączenie się stylów i wielorakość muzycznych fascynacji. W mojej opinii, „Onerare” wpisuje się jednak mocno w tradycję rocka i to takiego z przysłowiowego prawdziwego zdarzenia. Sporym atutem albumu jest doskonała jakość gitarowych partii, które brzmieniem nieodzownie przywodzą na myśl współczesne utwory amerykańskiej blues-rockowej grupy Gov’t Mule, czy też, poprzez wyraźnie rozpoznawalny sentyment do brzmień lat 70., odnoszącymi się do tradycji legendarnego już The Allman Brothers Band.

Płyta składa się z 9 utworów, z których jeden, „Tame the Time”, powtórzony jest w skróconej wersji radiowej. „Onerare” to album rockowy o ciężkim brzmieniu gitar, opatrzony melodyjnymi liniami wokalnymi (jak np. w „Tame the Time”, „Set You Free” czy „Like Venus to Mars”) i elementami psychodelicznymi, najbardziej słyszalnymi w utworach instrumentalnych: „In a Mirror” i „Land Ho!”. Na szczególną uwagę zasługuje prawie 11-minutowy utwór „Trojan”, rozpoczynający się orientalnym sitarowym intro przechodzącym w złożony, ostry rockowy numer z porywającymi gitarowymi popisami. Ciekawie prezentuje się też strona wokalna albumu, dowodząca kunsztu i nietuzinkowych umiejętności leadera zespołu. Radek Kopeć jest bowiem odpowiedzialny za większość twórczych poczynań zespołu. Znakomitą muzykę uzupełnia daleka od banalnej warstwa literacka, stanowiąca dodatkowy atut debiutanckiego albumu Vody.

Jak najprościej opisać ten krążek? Fascynujący, dopracowany, przemyślany i perfekcyjnie zagrany. Zdecydowanie jest to jedna z ciekawszych pozycji rockowych, jakie pojawiły się na polskim rynku w ostatnich latach.

  1. Tame the Time
  2. In a Mirror
  3. S.O.S.
  4. Set You Free
  5. Land Ho!
  6. Like Venus to Mars
  7. Trojan
  8. Phew

Bonus:

  1. Tame the Time (radio edit)

 

Skład:

Radek Kopeć - guitar, vocal, Rhodes, Hammond, electric sitar

Michał Marzec - bass guitar, bass synthesizer

Piotr Skrzyński - drums

Gościnnie:

Magda Bożyk - vocal on "Like Venus To Mars"

Marcin Dyjak - augmented harmonica on "S.O.S."

Ada Kwaśniewicz - violin, string arrangement on "Like Venus to Mars"

Monika & Ania - backing vocals on "Tame the Time"

MLWZ album na 15-lecie