Guitar Force - Different Universe

Andrzej Kusy

Zespół Guitar Force powstał dwanaście lat temu w Rzeszowie za sprawą gitarzysty Marcina Habaja. Początkowo styl muzyczny bandu oscylował w okolicach hardrockowego grania, jednak późniejsza rzeczywistość zweryfikowała ostatecznie styl gry. Już na singlu zatytułowanym „Na Koniec Świata” zapowiadającym pierwszą pytę „Dwa Światy”, oprócz typowych dla hard rocka riffów usłyszeliśmy także skrzypce, które siłą rzeczy spowodowały „ufolkowienie” tematów muzycznych na singlu. Pomysł ze skrzypcami w połączeniu z cięższą w swoim wyrazie grą gitary i sekcji rytmicznej, bardziej pasującą do nawet heavymetalowych propozycji, towarzyszył muzykom także na pierwszej regularnej płycie „Dwa Światy”, wydanej w 2013 roku. Teksty napisane w języku polskim (Marcin Habaj plus Marcelina Bieniarz, która jest autorką jednego tekstu) odzwierciedlają emocjonalny stan ducha, tęsknotę za innym światem i młodzieńcze fantazje.

Być może nie są odkrywcze, ale w niezawoalowany sposób bezpośrednio docierają do słuchacza. W warstwie muzycznej zespół podążył ścieżką, na którą zdążył już wejść przy okazji nagrywania singla. Jednak wrażenie muzyczne jest szersze. Muzycy nie zrezygnowali ze skrzypiec. Co prawda na singlu za partie skrzypiec odpowiedzialne były Dorota Kulig i Aleksandra Szczurek, to na debiutanckiej regularnej już płycie zagrała tylko jedna skrzypaczka – Katarzyna Szetela, co jednak nie zubożyło wypracowanego wcześniej brzmienia. Właśnie brzmienie na „Dwóch Światach” to nie tylko folk rock z mocniejszymi akcentami sekcji rytmicznej (Marcelina Bieniarz – gitara basowa i Marcin Grzesik - perkusja) i gitar (oprócz lidera Marcina Habaja na gitarze zagrał także Tomasz Lenart), ale także otrzymaliśmy delikatny sygnał, że zespołowi nie jest obcy także Gothic Rock.

Oprócz rytmicznych utworów ubarwionych folkową tematyką czy hardrockowym zacięciem, mamy także propozycje nieco lżejsze w swojej strukturze muzycznej, które poszerzają spektrum muzycznych zainteresowań zespołu, ale także udowadniają spore możliwości poszczególnych muzyków, którzy jak widać czują się dobrze w różnych stylistykach, brzmieniach i aranżacyjnych rozwiązaniach. Ciekawym wydaje się także rozwiązanie wokalne z dwoma śpiewającymi dziewczynami. Wspomniana wcześniej Marcelina Bieniarz oprócz gry na gitarze basowej także udziela się wokalnie, ciekawie uzupełniając drugą wokalistkę Natalię Krzysztofik.

Grupa Guitar Force została zauważona przez słuchaczy Radia Rzeszów, bowiem „Dwa Światy” znalazła się na drugim miejscu w Plebiscycie na Podkarpacką Płytę 2013 Roku. Jakiś czas później zespołem i ich materiałem muzycznym zainteresowała się fińska wytwórnia Inverse Records. Właśnie nakładem tejże wytwórni na rynku ukazała się druga płyta Guitar Force. Choć tak naprawdę materiał muzyczny pozostał ten sam. Zmienił się przede wszystkim skład grupy, bowiem Natalię Krzysztofik zmieniła Antonina Rysz (gitara, śpiew), Katarzynę Szetelę z kolei wymieniła Dorota Kulig, na perkusji zagrał Ignacy Rudnicki zamiast Marcina Grzesika, a na gitarze pojawił się tym razem Jakub Całka zamiast Tomasza Lenarta. Tak naprawdę z podstawowego składu z poprzedniej płyty pozostali tylko Marcelina Bieniarz i Marcin Habaj. Zmieniły się teksty utworów, które zostały tym razem napisane na potrzeby muzycznego rynku Europy Zachodniej w języku angielskim. Przełożenia tekstów na język angielski podjął się Ian Boon. Zmieniono nieco aranżację utworów, by dopasować je do tekstów angielskich i tak przygotowana płyta wzbogacona o książeczkę z tekstami (jednak tym razem wydawca zaproponował plastikowe opakowanie w odróżnieniu od pierwszego wydania, które było wyprodukowane jako digipack) ukazała się w 2016 roku.

Wydanie płyty w Finlandii jakoś diametralnie nie zmieniło artystycznej pozycji zespołu, jednak wzbogaciło go o nowe doświadczenia, także koncertowe. Natomiast muzyka grupy Guitar Force w oparciu o teksty anglojęzyczne na pewno nic nie straciła z siły wyrazu i klimatu, jaki zaproponowała na swojej „polskiej” płycie, choć nie ukrywam, że na „Different Universe” są utwory, których po prostu chętniej słucham.  

MLWZ album na 15-lecie Soft Machine: "Other Doors" Tour w Polsce Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce! Już wkrótce koncerty Jethro Tull w Polsce Atomic Rooster powraca do Polski jeszcze w tym roku Steve Rothery Band Weekend w Warszawie we wrześniu 2023r.