Morse, Neal - Hope And A Future

Artur Chachlowski, Morse, Neal - Hope And A Future

Pełna empatii postawa Neala Morse, zgodna z jego chrześcijańską naturą, znana jest w świecie progresywnego rocka nie od dziś. W czasie, gdy pandemia koronawirusa ogarnia coraz to nowe zakątki naszego globu, Neal, ku pokrzepieniu serc, zaoferował swoim fanom darmowy download przygotowanej naprędce kompilacji swoich nagrań. Niektóre z nich to bardzo unikatowe, nigdy niewydane piosenki, bądź takie ich wersje, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego.

Generalnie rzecz ujmując, „Hope And A Future” to zestaw kilkunastu piosenek, które opowiadają o nadziei. Do płyty dołączona jest broszurka z pozytywnie inspirującymi cytatami autorstwa takich sław, jak Nelson Mandela, Albert Einstein, J.R.R. Tolkien, Martin Luther King, Emily Dickinson, Desmond Tutu oraz z kilkoma cytatami z Biblii, które mówią o nadziei i tym, jak ważna jest ona w życiu każdego człowieka.

Neal Morse o swoim niecodziennym przedsięwzięciu mówi tak: „Kiedy wszyscy gromadzimy się wokół telewizorów i słuchamy wieści o wciąż postępującej epidemii, wyczuwam ogromną falę lęku, strachu i niepewności, i to na skalę jakiej nie pamiętam.

Wiele razy miały miejsce różne ekstremalne problemy, lecz dotyczyły one lokalnych regionów lub pojedynczych państw, ale to co dzieje się teraz to wielkie wyzwanie dla całej ludzkości i… jak w każdej chwili ciężkiej próby, wielu z nas znajduje się na skraju totalnej bezsilności. Gdy znika nadzieja, wszystko wydaje się stracone… Ale tak wcale być nie musi!

Zastanawiałem się, co mogę zrobić? Jak mogę pomóc? Podzieliłem się tym z przyjaciółmi z wytwórni Radiant i razem wpadliśmy na ten pomysł: darmowy zbiór piosenek, który chcę Wam teraz zaoferować. Stworzyliśmy specjalny album z utworami z całego mojego katalogu, akcentując te podnoszące na duchu, z pełnym nadziei przekazem. Jestem pewien, że każdemu z Was w jakiś sposób ułatwią one poruszanie się po wzburzonych wodach współczesności i odnajdziecie w nich pokój i błogosławioną pewność siebie.

Za pomocą mojej muzyki zawsze starałem się przekazać jak ważna w naszym życiu jest nadzieja. Moim najgłębszym pragnieniem jest to, aby w moich piosenkach można było znaleźć coś - słowo, frazę, koncept – czego można było się chwycić i rozumiejąc sens tego przekazu wziąć go sobie głęboko do serca”.

Zachęcamy więc wraz z Nealem: sięgnijmy po ten niezwykły album z optymistycznymi piosenkami i bez względu na okoliczności i to wszystko, co się wokół nas dzieje, przekonajmy się, że żyjemy w takich czasach, że wszyscy potrzebujemy przewodniego światła („We All Need Some Light Now”), byśmy wszyscy znowu byli razem („We Stand With You”), a nadzieja napełniła nasze serca i stała się prawdziwym wiatrem w plecy („Wind At My Back”), który - oby jak najszybciej – nie tylko przezwyciężył wszelkie gromadzące się nad nami burze i tajfuny („The Storm/Whirwind”), ale swoim strzelistym lotem („Fly High”) doprowadził nas do spokojnej przystani („Peaceful Harbor”), gdzie każdy z nas znajdzie bezpieczne schronienie („Sanctuary”).

I na koniec jeszcze jedno zdanie z broszurki towarzyszącej płycie „Hope And A Future”, które naprawdę przemawia do wyobraźni: „Dopóki jest nadzieja, wszystko jest możliwe”… (Christopher Reeve).

 

PS. Album „Hope And A Future” można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej Neala Morse’a www.nealmorse.com.

MLWZ album na 15-lecie