Wilson, Damian & Wakeman, Adam - Can We Leave The Light On Longer?

Artur Chachlowski

Tych panów oraz ich dorobku naszym Czytelnikom przedstawiać nie trzeba. Tym bardziej, że na naszych łamach regularnie śledzimy i przedstawiamy ich muzyczne losy. Damian Wilson znany jest głównie z zespołów Arena, Headspace, Threshold, Star One, Ayreon i współpracy z Rickiem Wakemanem. Syn tego legendarnego keyboardzisty, Adam, już kilka ładnych lat temu stał się muzycznym partnerem Damiana. Najpierw spotkali się w progmetalowej formacji Headspace, a potem wzięli się za wspólne akustyczne muzykowanie. Na początku tego roku wypuścili na rynek już trzeci owoc swojej bliskiej współpracy.

Jak pamiętamy, album „Can We Leave The Light On Longer?” poprzedzony był dwoma płytami firmowanymi nazwiskami Damiana Wilsona i Adama Wakemana: w 2016 roku ukazał się ich pierwszy wspólny krążek „Weir Keeper’s Tale”, a w 2018 jego następca - „The Sun Will Dance In Its Twilight Hour”. Najnowszy album zawiera 10 premierowych utworów i przedstawia Damiana śpiewającego i grającego na gitarze akustycznej oraz Adama, który gra na fortepianie i organach Hammonda oraz okazjonalnie, w kilku utworach, na gitarze akustycznej i elektrycznej, basie i perkusji. Adam wykonuje też główne partie wokalne w dwóch utworach – „The Man From The Island” oraz „November”. Dodatkowe bębny zapewnia Pete Riley, a George Hogg gra na trąbce (w utworze „The Battle Of The Bare Knuckle Fighter”). Na chwilę pojawia się nawet wielogłosowy chór, który buduje nastrój w „The Man From The Island”. Większość, a właściwie to wszystkie utwory posiadają wybitnie akustyczny wymiar i mają dla Adama i Damiana bardzo osobiste znaczenie.

„Album opowiada o tym, jak bardzo jesteśmy ze sobą połączeni jako istoty ludzkie i co napędza nas do życia” – mówi Wilson. I dodaje: „Opowiadamy historie o pełnych nadziei, inspirujących marzeniach oraz naszej walce o dobre życie i właściwe funkcjonowanie w społeczeństwie, co niestety często kończy się nieuniknioną stratą, przed którą stoimy w obliczu doczesności”.

Ten słodko-gorzki wymiar twórczości duetu Wilson – Wakeman doskonale sprawdza się na nowej płycie. Jest ona przepełniona muzycznym sentymentalizmem i brzmieniowym romantyzmem. Mamy tu ogrom minimalistycznych i bardzo nastrojowych utworów (głos Adama i fortepian w „November”, ponownie głos Adama i fortepian w „The Man From The Island”, głos Damiana i fortepian Adama w „Hero” czy też głos Damiana oraz klimatyczne dźwięki organów i subtelnej gitary w „Let’s Talk”), trochę nagrań z podbitym tempem (otwierające płytę przebojowe „Artificial Interference”, tytułowe „Can We Leave The Light On Longer?”), trochę zabarwionych pastiszem piosenek nawiązujących do tradycji francuskiego kabaretu („The Battle Of The Bare Knuckle Fighter”), no i mnóstwo autentycznego muzycznego piękna (bardzo przyjemny dla ucha „Turn Your Life Around” oraz finałowy „Addlestone” poświęcony uroczej mieścinie położonej 30 km od Wielkiego Londynu).

Duet Damian Wilson - Adam Wakeman to gwarant wysokiego poziomu wykonawczego. Tą nastrojową, na wskroś akustyczną płytą panowie po raz kolejny udowodnili, że jak już wezmą się za wspólne muzykowanie, to ręce same składają się do oklasków.

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream: dodatkowy koncert w Poznaniu Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Zespół Focus powraca do Polski z trasą Hocus Pocus Tour 2024 Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!