MGMT – Loss Of Life

Aleksandra Klimowicz

MGMT to zespół założony przez Bena Goldwassera i Andrew VanWyngardena w 2001 roku podczas studiów na Wesleyan University. To jedna z najbardziej rozchwytywanych formacji grających muzykę na pograniczu elektronicznego rocka i psychodelicznego popu. Pomimo, że trzonem MGMT jest wspomniany duet założycieli, podczas występów na żywo do zespołu dołączają różni inni członkowie – jego skład zatem mocno rotował na przestrzeni lat. Nową płytę „Loss Of Life”, która ukazała się 23 lutego i składa się z 10 utworów o łącznej długości 45 minut i 13 sekund, poprzedzały aż cztery single.

„Mother Nature” to pierwszy z nich. To także pierwszy utwór MGMT od 3 lat, następca dwóch niezależnych singli „In The Afternoon” z 2019 r. i „As You Move Through The World” z 2020 r. Ten tętniący życiem utwór w stylu Oasis został opublikowany wraz z teledyskiem w Halloween AD 2023. Co ciekawe, sam album został początkowo teasowany w wiadomości wysłanej do niektórych fanów. Pełna informacja o płycie została ogłoszona tego samego dnia w poście na Instagramie. W efekcie album „Loss Of Life” ukazał się równo dwa tygodnie po 6. rocznicy wydania płyty „Little Dark Age”.

„Bubblegum Dog” wybrane zostało na kolejny singiel z tego albumu. Pierwotnie nagrany, a następnie odrzucony podczas sesji nagraniowych do „Little Dark Age”, utwór finalnie został wydany pięć lat później po niezliczonych plotkach i spekulacjach fanów na temat jego treści. Piosenka była początkowo teasowana pod koniec 2023 roku przez flexi wysłane do fanów, a później przez fikcyjną infolinię w nawiązaniu do ogromnego popytu na ten utwór.

Trzecia zapowiedź albumu obiera inny kierunek niż rozmyte psych-rockowe brzmienie poprzednich singli. „Nothing To Declare” daje słuchaczowi bardziej stonowany i akustyczny osłuch w połączeniu ze słodkim, spokojnym, przechodzącym prawie do szeptu, wokalem Andrew VanWyngardena. Tekst utworu mówi o pragnieniu ucieczki od obecnego życia i odkrywania tego, co wszechświat ma do zaoferowania. Powstały do piosenki klip przedstawia studentkę, Ingę Petry, która urodziła się bez rąk. Teledysk obrazuje jej podróż do Paryża, gdzie bohaterka demonstruje swoją zdolność do samodzielnej egzystencji.

Jako ostatni, czwarty singiel promujący nowy album wydane zostało nagranie „Dancing In Babylon” (feat. Christine and the Queens). Piosenka jest wokalnym dialogiem pomiędzy Andrew VanWyngardenem a Héloïse Adélaïde Letissier, znaną jako Christine and the Queens.

„Loss Of Life” to wyczekany przez fanów, mocny punkt w dyskografii grupy MGMT. Utwory, jak na obecne standardy wydawnicze, są długie – ewidentnie poszli w jakość, a nie w ilość, za co duży plus dla zespołu. Co więcej album rozpoczyna się piosenką „Loss Of Life (part 2)”, a kończy tytułową „Loss Of Life”, co stanowi swoistą ‘odwróconą’ klamrę spinającą tę kompozycję w całość. Nowa propozycja od MGMT jest jak najbardziej w moim klimacie, dlatego stawiam jej wysoką ocenę.

Na ten moment zespół nie zapowiedział trasy koncertowej promującej nowe wydawnictwo. Ciesząc się z wysokiej jakości muzyki na nowym albumie, już teraz czekamy na występy MGMT na żywo. W oczekiwaniu na nie polecam śledzić portal MGMT koncerty.

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream: dodatkowy koncert w Poznaniu Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Zespół Focus powraca do Polski z trasą Hocus Pocus Tour 2024 Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!