Praca zbiorowa – Ze słowem biegnę do ciebie (a book)

Redakcja

Niedawno odbyły się obchody 50. rocznicy wydania pierwszej płyty zespołu SBB. Z tej okazji zespół powrócił w klasycznym składzie na koncert, który odbył się 7 maja br. w Siemianowicach Śląskich. Temu wydarzeniu towarzyszyła konferencja naukowa poświęcona dorobkowi tego jednego z najważniejszych polskich wykonawców rockowych oraz odbyła się też premiera książki "Ze słowem biegnę do ciebie".

To praca zbiorowa będąca w istocie owocem splotem wielu okoliczności, zaskakujących sytuacji, działań, a przede wszystkim spełnieniem marzeń autorów – wiernych sympatyków grupy SBB, którzy byli naocznymi świadkami narodzin tego czołowego zespołu polskiej sceny rockowej oraz towarzyszyli mu w trakcie 50 lat działalności.

Podstawą tomu są teksty referatów wygłoszonych podczas konferencji, która kilka lat temu odbyła się w Sali Miejskiego Domu Kultury „Batory” w Chorzowie. Uzupełniono je artykułami autorów, którzy nie mogli przybyć na konferencję. Książka zawiera także kalendarium, obejmujące wydarzenia związane z jubileuszem płytowego debiutu SBB.

Ta książka to swoisty rekonesans, wszak jest jedną z pierwszych naukowych prób zwrócenia uwagi na wartość dokonań SBB. To próba spojrzenia na fenomen zespołu, oglądu zagadnienia z różnych perspektyw: historycznej, muzykologicznej, plastycznej, literaturo- czy kulturoznawczej. Zawiera setki wspaniałych historycznych zdjęć, wypowiedzi kilkudziesięciu osób z tzw. branży, którzy w bardzo osobisty sposób zwierzają się ze swoich emocji towarzyszących debiutowi oraz całemu dorobkowi grupy SBB.

Na samym końcu tomu do słowa pisanego dołącza Muzyka w postaci kompilacyjnego samplera CD serii „Live Cuts”, będąca zaproszeniem na scenę, a więc do miejsca, w którym SBB zawsze czuło się najlepiej, najpewniej i tam właśnie odkrywało na nowo swoje możliwości.

Całość została wydana z największą starannością w 400-stronicowym tomie w twardej oprawie z efektowną czerwoną obwolutą. Książka stanowi niezwykle miłą pamiątkę związaną z jubileuszem SBB, a jej zawartość – informacyjna, historyczna, faktograficzna, zdjęciowa i muzyczna - zdecydowanie wykracza, cytując profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego, śp. Zbigniewa Jakubka, „poza informacje o zespole złożone z suchych faktów, statystyk i dat”.

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia