Skrzek, Józef - Koncert żywiołów

Artur Chachlowski,

ImageWypuszczony na rynek przez specjalizującą się w edycji albumów z niesamowicie ambitną i wartościową muzyką wytwórnię Wydawnictwo 21 nowy krążek kierowanej przez Józefa Skrzeka formacji East Wind to z bardzo wielu względów niezwykłe wydarzenie muzyczne na naszym krajowym rynku fonograficznym. 

To już drugi album tej grupy. Podobnie jak i poprzedni zarejestrowany na żywo. East Wind jest zespołem stricte koncertowym, a tworzący go muzycy spotykają się od czasu do czasu, by podczas koncertów dać wyraz swoim niczym nieskrępowanym fascynacjom muzycznym. W wyniku niezwykłej interakcji ich nietuzinkowych osobowości powstaje zawsze najwyższej jakości muzyka wymykająca się wszelkim próbom klasyfikacji. Grupę, obok Józefa Skrzeka, tworzą artyści zza naszej wschodniej granicy: Michaił Ogorodov (v, k), Aleksandr Ragazanov (dr), a także Michał Giercuszkiewicz (dr) i Beata Mańkowska (v,k).

Tym razem zespół został zaproszony do Mławy, aby na miejscowym rynku uświetnić obchody Dni Miasta, których centralne obchody przewidziano na 13. dzień lipca 2008 roku. Koncert zaplanowano na koniec dnia, ale gromadzące się od wielu godzin chmury uprzedziły muzyków, dając prawdziwy „koncert deszczowego żywiołu”. Z powodu szalejącej nawałnicy spektakl trzeba było odwołać, lecz oczekiwania słuchaczy i samych muzyków były tak duże, że koncert przełożono na dzień następny, już pod dach, do kinowej sali miejscowego Domu Kultury.

Już od pierwszych dźwięków otwierającego koncert utworu „Tysiące planet” stało się jasne, że wzajemne porozumienie, nieczęsto spotykany kontakt artystów i rozbudzone oczekiwania publiczności zaowocują czymś niezwykłym. Delikatny wstęp tej kompozycji stopniowo rozwinął się w niezwykle dynamiczną wspólną improwizację wszystkich muzyków, a jej ukoronowaniem była żywiołowa reakcja słuchaczy w finale. I tak było już do samego końca koncertu.

Następnym, nieco spokojniejszym utworem była nowa,  zmieniona wersja „Freedom”, z przykuwającą uwagę wokalizą Beaty Mańkowskiej, której mezzosopran jest nowym głosem w zespole. Rockowy żywioł powrócił w kompozycji „Toczy się koło historii”, z tekstem wręcz wykrzyczanym przez Józefa Skrzeka na tle hipnotycznego, hardrockowo-elektronicznego podkładu.

Kolejne trzy utwory to zbiorowa improwizacja muzyków: najpierw powolny, dostojny, orientalny temat „Ziemia” oparty na przejmującej wokalizie Michaiła Ogorodowa, po czym nerwowy, pozornie chaotyczny „Ogień”, rozpoczynający się od solo na dwie perkusje Aleksandra Ragazanowa i Michała Giercuszkiewicza, i wreszcie przepiękny, delikatny, elektroniczny pejzaż „Woda”.

Po tych improwizowanych tematach przyszedł czas na urzekającą kompozycję Józefa Skrzeka do tekstu Karola Wojtyły „Pieśń o słońcu niewyczerpanym”, w której po raz kolejny oczarowała słuchaczy swoim ciekawym głosem Beata Mańkowska. No i wreszcie na wielki finał nastąpiło rewelacyjne wykonanie kompozycji Józefa Skrzeka pt. „Za darmo nie ma nic”, którą to lider po raz kolejny udowodnił, że w obsłudze elektronicznych klawiatur nie ma sobie równych, a i wokalistą jest on zgoła nieprzeciętnym.

Koncert został przedstawiony na płycie bez żadnych zmian i poprawek. Jedyną ingerencją było dostosowanie całości materiału do ograniczeń czasowych płyty CD. Możemy więc wczuć się w atmosferę panującą na sali zarówno wśród publiczności, jak i wśród samych muzyków - ich dialogi pomiędzy kolejnymi utworami świadczą o tym, że i im udzielił się nastrój tego niezwykłego wieczoru.

Płyta została wydana przy wsparciu Urzędu Miasta z okazji 580-lecia nadania Mławie praw miejskich.

MLWZ album na 15-lecie