Kali-Gula - Crucial Point EP

Artur Chachlowski

ImageKali-Gula narodził się w Biłgoraju na Lubelszczyźnie. Początki muzycznego projektu o tej wdzięcznej nazwie sięgają 2005 roku. Wtedy to z chęci odejścia od pewnych utartych schematów Tomasz Kalman oraz Kamil Gulak, przy pomocy programu komputerowego i nabytych wcześniej umiejętności (grali ze sobą parę ładnych lat w zespole o nazwie Odium Dei), rozpoczęli przygodę, w czasie której popełnili wspólnie dwie muzyczne „zbrodnie” - płyty „Porcelanowe Niebo” (2005) i „Dualizm” (2008) - a następnie… ich drogi rozeszły się. \

W końcowej fazie nagrywania „Dualizmu” głosu żeńskiego użyczyła Yoanna Smagała (teraz już Gulak), a jej pojawienie się zapoczątkowało nowy etap w muzyce Kali-Guli oraz ciąg zdarzeń, które w konsekwencji doprowadziły do powstania zespołu, którego skład wzbogacili: Jowita Balicka – skrzypce, Konrad Biczak – perkusja i Marcin Kicyk – bass. Na miejsce tego ostatniego wskoczył niedługo potem Kamil Małysa. W tym to składzie na dobre rozpoczęło się coraz częstsze koncertowanie i komponowanie nowego materiału promocyjnego o roboczym tytule „Promo 2009”.

Jesienią ubiegłego roku szeregi Kali-Guli opuściła Jowita Balicka. Mimo tego, zespół znajdował się wówczas w świetnej formie i nagrał minialbum zatytułowany „Crucial Point”. Na jego program składa się 5 utworów, które trwają łącznie 22 minuty z sekundami. Jeden z nich, pomimo swojego angielskiego tytułu, „Paradise”, śpiewany jest przez Yoannę po polsku, a dzięki mocno wyeksponowanym klawiszom posiada w sobie chyba najwięcej „symfonicznej” przestrzeni. Pozostałe numery to śpiewane (poprawnie!) po angielsku, raczej mocne i wyraziste, hard rockowe kawałki, wśród których wyróżnia się dynamiczny opener „Every Night” oraz umieszczony na końcu płytki utwór „No Way” z growlowym wokalem Kamila, mocno przeciwstawiającym się dźwięcznemu i melodyjnemu śpiewowi Yoanny. Na wyróżnienie zasługuje jeszcze nagranie zatytułowane „Alone”, które rozpoczyna się jak ballada, ale w miarę upływu czasu rozrasta się do wymiaru intensywnej hard rockowej pieśni. Skład, w którym Kali-Gula nagrał tę EP-kę to: Kamil „Guluss” Gulak, Yoanna Gulak, Konrad „Biczuś” Biczak i Kamil „Dyzma” Małysa oraz gościnnie Wojtek Maciocha (klawisze).

Poza wydaniem minialbumu „Crucial Point” Kali-Gula ma w swoim dorobku liczne warte wymienienia osiągnięcia: wygraną w konkursie portalu Przestrzeń Muzyki, czego efektem był udział w koncercie Przestrzeń Muzyki Live i występ jako support przed Myslovitz, a także kilkakrotna wizyta w audycji Rock Radio w Radiu Rzeszów. Muzykę Kali-Gula można było też usłyszeć w audycji MiniMax Piotra Kaczkowskiego, w radiach internetowych: Radio Aktywne, Radio Rock Megastacja, Radio Przyj@źń i Radio Impra.

Na koniec słowa, które są mottem, a właściwie odezwą członków zespołu do swoich aktualnych i potencjalnych fanów: „Wyruszmy ze stacji Biłgoraj do miejsca położonego jak najdalej stąd po to, by ujrzeć i zakosztować niedoświadczonego i nowego… Tylko od Ciebie zależy, czy otworzysz skrzydła i wzlecisz razem z nami… Bo każdy z nas rodzi się ze skrzydłami”...

Na podstawie materiałów informacyjnych zespołu.
MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream: dodatkowy koncert w Poznaniu Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!