In Realm - Open The Flood Gates

Robert "Morfina" Węgrzyn,

ImageProgresywny band noszący nazwę In Realm to kapela rodem z New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Ich album zatytułowany „Open The Flood Gates" to dziewięć kompozycji zawierających się w ramach melodyjnego instrumentalnego prog rocka.

Z pewnością wartym zaznaczenia jest  fakt, że muzyka, jaką tworzą członkowie zespołu grającego w składzie: Jon Claytor (bas), Chris Barca (klawisze), Lucian Costanzo (perkusja) i Lorenzo Sapienza (gitara), nasączona jest bardzo interesującymi pomysłami. Na albumie jest sporo przestrzeni i bardzo duża dawka melodyjności z każdej strony prezentowanego instrumentarium. Gitara basowa jest mocno wyczuwalna, jej metaliczne, klarowne brzmienie uwypukla dynamikę i jakość produkcji. Gitary prowadzą fajne linie melodyczne. Klawiszowiec nadaje odpowiedni, trzeci wymiar produkcji, tworząc świetnie dopracowane harmonie i tła muzyczne. Perkusja spina wszystko w dobrze zorganizowaną całość.

„Open The Flood Gates” to wydawnictwo instrumentalne i właściwie jedynym zarzutem, jaki mam wobec tej produkcji  jest brak wokalu. Sama prezentowana muza nie ma głosu, który mógłby bezpośrednio zderzyć się ze słuchaczami i urealnić charakter tego, co tworzy zespół. Muzycznie jest na tej płytce naprawdę nieźle, słychać, że pomysły aż kipią w głowach chłopaków z In Realm, jednak brak frontmana, w osobie wokalisty, ogranicza i hamuje jej pełny odbiór. Przypuszczam, że nawet kontakt z publicznością może być przez to nieco utrudniony. Podkreślam jednak, że muzyka przedstawiona na tym albumie jest materiałem, który może przyjemnie urozmaicić nam ten upalny letni czas.

MLWZ album na 15-lecie