Ozric Tentacles – Dyskografia
Po raz drugi w Polsce wystąpi legenda space rocka, giganci nowoczesnej psychodelii i transowo-hipnotycznych rytmów. Reprezentanci muzyki niezależnej od obowiązujących na przestrzeni lat nurtów, gatunków oraz wpływów wielkich koncernów płytowych. Koncert Ozric Tentacles dopiero w październiku, ale już teraz proponuję wam krótką, lecz treściwą wycieczkę po dosyć obszernym i skomplikowanym dorobku fonograficznym zespołu.
A oto albumy uszeregowane według kolejności pojawiania się na rynku:
1985 „Erpsongs”
1985 „Tantric Obstancies”
1986 „Live Ethereal Cereal”
1986 „There Is Nothing”
1988 „Sliding Gliding Worlds”
1989 „The Bits Between The Bits”
Te pierwsze dokonania to fonograficzny zapis twórczości Ozric Tentacles w formie kaset magnetofonowych. Kilka lat później powrócą te nagrania na płytach CD.
1989 „Pungent Effungent”
1990 „Erpland”
1991 „Strangitude”
1991 „Sploosh – Live Trobbe (Official Bootleg)”
Krążek sprzedawany przez zespół na koncertach, wśród fanów i przyjaciół. Pozycja nieosiągalna.
1992 „Afterswish”
Dwupłytowy składak zawierający esencję z sześciu pierwszych kaset. Sporo tu informacji w książeczce, kilka ciekawych zdjęć – m.in. szpulowy magnetofon wielośladowy, na którym dokonywano pierwszych nagrań lub czarno-białe zdjęcie zespołu w osnowie dymu z palonego magicznego zielska.
1992 „Live Underslunkey”
1993 „Jurassic Shift”
Album uważany za kultowy przez wyznawców Ozric, do których i ja się zaliczam. Do wznowienia z 2009 roku dodano DVD, na którym umieszczono m.in. program z MTV.
1993 „Ozric Tentacles”
Składanka przeznaczona dla prezenterów radiowych. Nie do zdobycia.
1994 „Vitamin Enchanced”
W tym wydawnictwie powraca w całości pod postacią płyt kompaktowych materiał z pierwszych sześciu kaset wydanych w latach 80. Bywało tak, iż sprzedawcy rozpakowywali to magiczne pudełko, sprzedając osobno każdą płytę. Ponownie ten materiał powróci w postaci trzech dwupłytowych wydawnictw w 2000 r. za sprawą wytwórni Snapper.
1994 „Arborescence"
1995 „Become The Other”
1997 „Curious Corn”
Ten materiał istniał także na kasecie magnetofonowej. Na stronie A kasety znalazł się materiał z płyty, a stronę B zespół pozostawił pustą. We wkładce do kasety muzycy napisali: „Tu jest miejsce na Twój performance”.
1998 „Space Doubt”
To zapis koncertu, który miał miejsce w Los Angeles i był pierwszym w historii muzyki rozrywkowej transmitowanym przez internet.
1999 „Floating Seeds”
Album zawierający mixy zrealizowane przez czołowych światowych DJ’ów. Muzycy wybrali dziesięć najciekawszych propozycji spośród kilku setek nadesłanych do zespołu.
1999 „Waterfull Cities”
2000 „The Hidden Steps”
Te dwie płyty zostały wydane we własnym zakresie. Zespół powołał na tę okoliczność prywatne wydawnictwo Stretchy. Wznowiono później te albumy w wytwórni Snapper zapakowane w digipacki.
2000 „Swirly Termination”
2001 „Pyramidion”
Minialbum wydany również we własnej wytwórni Stretchy i wznowiony przez Snappera kilka lat temu.
2002 „Live At The Pongmasters Ball”
Pierwszy w historii zespołu pełnowymiarowy zapis koncertu na płycie DVD i na dwóch płytach CD. Znakomite wydawnictwo w pełni oddające charakter i klimat występów zespołu. Pozycja lepsza od niejednej składanki, wprowadzająca w eteryczny świat Ozric Tentacles.
2004 „Spiral In Hyperspace”
Album wydany w kultowej amerykańskiej oficynie Magna Carta. Na krążku gościnnie wystąpił gitarzysta Steve Hillage. Dla mnie to jedna z najlepszych płyt zespołu.
2003 „The Magic Weed”
Jest to soundtrack do filmowej, fascynującej historii marihuany. Oprócz dobrze znanych utworów z dyskografii Ozric Tentacles pojawiły się tu nagrania innych wykonawców. Wydawnictwo obejmuje film na płycie DVD oraz samą muzykę na CD.
2004 „Eternal Wheel – The Best Of”
Ciekawy – jak na składankę – dwupłytowy zestaw, polecam.
2006 „The Floor’s Too Far Away”
2008 „Sunrise Festival”
Zapis występu zespołu na słynnym Sunrise Festival. Cały koncert pomieszczono na płycie DVD. Bardzo skromnie, ale ładnie nakręcone show. Krążek CD pozbawiony został kompozycji „Throbbe”. Całość wydana jako digibook.
2009 „The Yumyum Tree”
2011 „Paper Monkeys”
2013 „Intoducing Ozric Tentacles”
Najnowszy składak w postaci 2CD. Z zestawu widać, że dobrze się sprawdzi podczas jazdy samochodem.
Podstawowe albumy z dyskografii zespołu pojawiają się na rynku pod różnymi postaciami. W digipackach, jako vinyl replica, pakowane w podwójne CD zawierające po dwie płyty z dyskografii, a także jako digibooki z dodatkowymi krążkami. W digibookach z bonusowymi CD ukazały się: „Jurassic Shift”, „Erpland” i „Strangitude”. Fanatycy dużej czarnej też znajdą coś dla siebie: „Paper Monkeys”, „The Yumyum Tree”, „Curious Corn”, „Arborescence”, „Become The Other”, „Jurassic Shift”, „Strangitude”, „Erpland” i „Pungent Effungent” pojawiły się pod postacią longplayów.
Ozric Tentacles powstał przy ognisku na Stonehenge Festival w 1983 r. z inicjatywy multiinstrumentalisty Eda Wynne’a. Przez wiele lat zespół funkcjonował jako komuna hippisowska. Jednak kiedy kariera zaczęła nabierać rumieńców, Ed dokonywał wielu zmian składu. W szeregach Ozric po roku 2000 mają miejsce spore rotacje personalne. Od 2005 r. u boku Eda występuje jego żona Brandi Wynne grająca na gitarze basowej i instrumentach klawiszowych. Rdzenni członkowie zespołu pojawiają się w różnych składach Ozric. A oto aktualny skład zespołu: Ed Wynne, Brandi Wynne, Silas Wynne, Balázs Szende.
Czekam na ten koncert z utęsknieniem. Po występie na Ino-Rock Festival w 2010 roku czułem ogromny niedosyt. Marzyłem o występie, na którym główną gwiazdą byłby właśnie Ozric Tentacles. I spełni się to za kilka miesięcy. Widziałem także Ozric Tentacles na Burg Herzberg Festival w 2005 r. To był porywający, fenomenalnych koncert. Mam nadzieję, że tym razem zespół przywiezie ze sobą koszulki. Na Burg Herzberg i na Ino-Rock grupa nie miała własnego stoiska. Wiernych fanów nie wolno pozbawiać fetyszów.