Night 12: Podsumowanie
Przez ostatnie kilka tygodni omawiałem kolejne wydawnictwa z dorobku zespołu Twelfth Night. Dziś w ostatniej części cyklu pora na podsumowanie. To także odcinek dla tych, którym nie chciało się dokładnie wczytywać w treść poprzednich.
Niewątpliwie Twelfth Night wielkim zespołem był (bo już chyba nie jest z uwagi na brak płyt z premierowym materiałem). W ciągu ponad 30 lat na rynku ukazało się 9 albumów i 3 DVD. To może niezbyt dużo, są one jednak na tyle różnorodne, że warto je usystematyzować i podzielić na kategorie.
Wydawnictwa podstawowe:
„Live At The Target” 1981
Nagrany na żywo w styczniu 1981 roku. Prezentuje grupę jako kwartet instrumentalny. Wypełniają go długie utwory bliskie stylistyki space rocka.
„Fact And Fiction” 1982
Dla wielu najlepszy album formacji. Zawiera najbardziej znane i cenione kompozycje grupy: „We Are Sane", "Creepshow" i "Love Song". To bez wątpienia klasyczna pozycja nurtu neoprogressive.
„Live And Let Live” 1983
Nagrany w klubie Marquee w Londynie koncertowy album będący pożegnaniem z Geoffem Mannem. Świetne kompozycje, porywające wykonania. Kolejna klasyczna pozycja nurtu neoprogressive.
„Art And Illusion” 1984
Oryginalnie ukazał się jako minialbum. Nagrany z nowym wokalistą (Andy Sears) i prezentujący odejście zespołu w kierunku mniej skomplikowanej muzyki. Kompakt wzbogacony zostało o kilka interesujących dłuższych kompozycji, które potem w zmienionych wersjach znalazły się na kolejnej płycie.
“Twelfth Night” (“XII” albo “Virgin Album”) 1986
Epicki "Take A Look", jedna z najlepszych kompozycji w całym dorobku zespołu, a do tego 8 krótkich świetnie wyprodukowanych i porywająco wykonanych utworów. Jednak bardziej kojarzących się z dokonaniami Duran Duran niż wcześniejszym dorobkiem grupy.
„MMX” 2010
Zrealizowane w 2010 wydawnictwo koncertowe. Dostępne jako 2CD i 2DVD. Reaktywowany Twelfth Night w poszerzonym składzie prezentuje przegląd swoich dokonań. Trochę zabawy i dużo muzycznych przeżyć dla każdego fana rocka progresywnego.
“Creepshow” 1984 / “Live In London” 2005
Pierwsze oficjalne video grupy. Godzinny materiał zrealizowany w marcu 1984 roku w The Marquee w Londynie. Wydany na kasecie VHS "Creepshow" . Po latach wznowiony na DVD pod zmienionym tytułem. Porywający występ świetnie pokazuje, na czym polegał fenomen koncertów Twelfth Night.
Składanki zawierające premierowy materiał:
„Collector's Item” 1991
Wydany klika lat po rozpadzie grupy składankowy album prezentujący najlepsze utwory formacji. Premierowo zamieszono na nim nigdy wcześniej niewydaną na płycie epicką 19-minutową porywającą kompozycję "The Collector". Krążek idealnie podsumowuje działalność Twelfth Night.
Dla wtajemniczonych:
„Smiling At Grief” 1982
Kaseta przygotowana pod koniec 1981 roku. Pierwsze wydawnictwo z charyzmatycznym Geoffem Mannem za mikrofonem. To bardziej demo niż regularny album. Zaprezentowano na nim przegląd sporych możliwości zespołu. Są tu zarówno krótkie kompozycje nawiązujące do new wave, jak również długie, czerpiące ze stylistyki Genesis. Obecne dostępny w formie albumu CD.
„Voices In The Night” 2003
Kompilacja prezentująca nagrania zrealizowane ze wszystkimi wokalistami, z jakimi grupa Twelfth Night współpracowała. Zawiera pokaźną porcję rarytasów. Często niestety słabych jakościowo. Pozycja raczej dla najwierniejszych słuchaczy.
„Reading'83”
DVD z obszernymi fragmentami z występu na festiwalu w Reading w 1983 roku. Dźwięk z konsolety, obraz nakręcony przy użyciu amatorskiej kamery.
(Opracowując ww. zestawienie celowo pominąłem zestaw "Play On", oficjalne bootlegi sprzedawane przez zespół w postaci CDRów oraz wydawnictwa kasetowe wydane na początku działalności zespołu w latach 1979-81).
Do omawiania muzyki powstałej z udziałem muzyków Twelfth Night będę jeszcze wracać. Nie napisałem przecież ani słowa o bogatym dorobku Geoffa Manna, o solowej działalności Andy Searsa, o projektach Casino i „Mannerism”...