Kult Unplugged - Kraków, Kijów Centrum, 15.03.2015

Paweł Świrek

ImagePo roku przerwy mieliśmy w Krakowie kolejny akustyczny koncert zespołu Kult, który tym razem odbył się w Kijów Centrum. Ten prawie trzygodzinny koncert obfitował również w występy kilku zaproszonych gości.

Impreza początkowo wyglądała jak przeciętny koncert. Akustyczne wersje poszczególnych kompozycji zespołu robiły na mnie trochę dziwne wrażenie – czegoś mi w nich brakowało. Po zagraniu kilku utworów pojawił się pierwszy z zaproszonych gości, czyli Zacier. Z racji braku czasu (dyżur w szpitalu) musiał pojawić się na początku, tym samym zmieniając nieco ustaloną kolejność utworów. Artysta założył na siebie worek na śmieci dużego rozmiaru, z dołączonymi balonikami imitującymi kobiece piersi. W takim poszerzonym składzie, Kult z Zacierem wykonali utwory „Wódka” i „Róbrege”.  Potem zagrali kolejne kompozycje, wśród których „Arahja” i „Baranek” zaczęły stopniowo rozgrzewać publiczność.

Po wybrzmieniu „Babilonu” na scenie pojawił się Janusz – drugi z zaproszonych gości. W tym składzie Kult wykonał „Głowa do góry” i „Tan”. Gdzieniegdzie przechadzał się także Dr Yry, lecz na jego występ należało jeszcze chwilę poczekać. „Gdy nie ma dzieci”, czyli jak to Kazik określił „półpiosenka”, mocno rozgrzała publiczność, a po zaśpiewaniu „Balu kreślarzy” na scenie pojawił się właśnie Dr Yry. Najpierw artysta wykonał razem z zespołem „Kwaska”, a potem do kolejnego utworu sięgnął po rekwizyt, czyli kufel z piwem. Z tym rekwizytem wykonał „Małe piwo”.

Potem, specjalnie do utworu „Polska”, w stronę zespołu poleciała flaga przygotowana przez grupkę fanów zwanych Kult-turystami. Kazik wraz z Tomaszem „Goomi” Gomułką w czasie wykonywania tego kawałka eksponowali ten polski symbol narodowy. Tymczasem pod sceną zgromadziło się całkiem sporo osób. Końcowe fragmenty koncertu oraz bisy mocno rozruszały publiczność. Podczas bisów były podziękowania dla organizatorów koncertu, których nawet na chwilę zaproszono na scenę, były też owacje na stojąco.

Setlista:

Jeźdźcy

Jeśli zechcesz odejść - odejdź

Czarne słońca

Post

Dziewczyna się bała pogrzebów

W czarnej urnie

Wódka

Róbrege (Zacier cover)

Ręce do góry

Zastanówcie się sami

Prosto

Arahja

Baranek

Babilon

Głowa do góry

Tan

Gdy nie ma dzieci

Nie dorosłem do swych lat

Berlin

Celina

Notoryczna narzeczona

Bal kreślarzy

Kwaska

Małe piwko (Jan Maklakiewicz cover)

Ja i pan (Jan Maklakiewicz cover)

Gwiazda szeryfa

Zegarmistrz światła (Tadeusz Woźniak cover)

Polska

Brooklyńska Rada Żydów

Modlitwa o wschodzie słońca (Jacek Kaczmarski cover)

Komu bije dzwon

Lewe lewe loff

The Passenger (Iggy Pop cover)

Patrz!

Sowieci
MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream: dodatkowy koncert w Poznaniu Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!