Dave Nilaya - biografia

Redakcja

Dave Nilaya pochodzi z Wenecji, jest wokalista, kompozytorem muzyki i autorem tekstów piosenek. Już w dzieciństwie ujawniał duże zamiłowanie do sztuki. Z upływem lat jego zainteresowania skoncentrowały się na muzyce, a jego największą pasją stał się śpiew oraz pisanie tekstów. Mając lat dziewiętnaście podejmuje naukę gry na gitarze i zaczyna komponować.

W 2005 roku Dave wraz z muzykami z Włoch, Szwajcarii i Senegalu nagrywa swój pierwszy album pt. „Wood'n'Steel”, a w 2009 roku powstaje jego druga płyta pt. „Ex Terra”. Artysta jest zarówno kompozytorem muzyki jak i autorem tekstów piosenek obydwu albumów, z których każdy zawiera dziesięć utworów. Ponadto dyskografia wykonawcy obejmuje pięć singli.

Od 2010 roku Dave mieszka i tworzy w Krakowie, współpracując z czołowymi muzykami krakowskiej i polskiej sceny muzycznej. Artysta powołał do życia w Polsce kilka projektów muzycznych, które sygnuje swoim imieniem. Należą do nich:

DAVE NILAYA DUET,

DAVE NILAYA TRIO,

DAVE NILAYA KWARTET,

DAVE NILAYA CONEXUS

DAVE NILAYA & Em BAND – Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna.

W skład powyższych zespołów wchodzą znakomici muzycy, absolwenci oraz wykładowcy Akademii Muzycznych, znani ze współpracy z wiodącymi artystami polskiej estrady i jazzu. Współpraca z polskimi muzykami zaowocowała nagraniem autorskiego singla p.t. „Burned”, którego dokonano z zespołem DAVE NILAYA CONEXUS w studiu B&B Records w lutym 2015 roku. Do utworu powstał również teledysk.

Zespół tworzą: Dave Nilaya – wokal, Dominik Bieńczycki – skrzypce i instrumenty klawiszowe, Michał Gaweł – gitara, Marcin Chatys – gitara basowa i Tomasz Kamiński - perkusja.

Dave wystapił również gościnne na płycie wydanej przez Orkiestrę Em Band – Orkiestrę Rozrywkową Miasta Jaworzna p.t. „jedna dwana...” (2013), gdzie w wykonaniu artysty możemy posłuchac piosenek "Could You Be Loved” oraz „O'Sole Mio”.

Doświadczenie muzyczne płynące z wielokulturowych kontaktów uczyniło Dave'a artystą wyjątkowo wszechstronnym i świetnie poruszającym się w wielu gatunkach muzycznych. Jego muzyka autorska jest wielowymiarowym połączeniem, w którym doskonale współgrają elementy klasycznego rocka, energetycznego afro-rocka, poprzez funky, pop oraz brzmienia elektroniczne. W jego utworach odnależć można również egzotycznie brzmiące rytmy ska oraz mroczne, z lekka transowe terytoria. Artysta sięga również po nastrojowe ballady w późnobeatlesowskiej stylistyce, a także po utwory z nutą bluesowo-jazzową. Jego talent wokalny oraz ciepła i czysta barwa głosu pozwalają mu występować z wyjątkowo szerokim repertuarem, który zawiera piosenki z takich gatunków muzycznych jak: swing, jazz, poezja śpiewana, elektro-progresywny rock z elementami popu, funky i muzyki etno.

Teksty jego piosenek, pełne poetyki, niosą w sobie głęboki przekaz, dotykając tematów nadziej, cierpienia, miłości, zemsty i triumfu, do wyrażenia, których, twórca używa często metafory oraz elementów baśniowych. Jego teksty zostały docenione również w Polsce i były prezentowane kilkakrotnie na antenie krakowskiego Radia Alfa w programie Ryszarda Rodzika - „Każdy rodzi się poetą”.

Od początku swojej działalności w Polsce, Dave wystapił na ponad 200 koncertach, uświetniając wiele prestiżowych imprez, takich jak: dni miast, obchody świąt państwowych, festiwale oraz koncerty dla fundacji, instytucji i firm. Oprócz Krakowa, artysta występował w wielu innych polskich miastach takich jak Warszawa, Katowice, Krosno, Międzyzdroje, Ruda Śląska, Mińsk Mazowiecki, Jaworzno, Sosnowiec, Żywiec, Rabka Zdrój, Myślenice, Olkusz, Kazimierza Wielka oraz Ostrów k/ Przemyśla.

Jego głos urzeka magnetyzmem, który w połączeniu z temperamentem scenicznym, czyni każdy jego koncert niezapomnianym spektaklem muzycznym. Dave i jego piosenki często goszczą również na antenie radiowej. Jego utwory były prezentowane na antenie takich radiostacji jak: Radio Kraków, Radio Vox Fm, Radio Alfa, Radio RM F- Miasto Muzyki, Radio Nowinki, Radio Sintony i Radia KRK FM. Wokalista był tez gościem Telewizji Kraków, która jego osobie i muzyce poświęciła osobny reportaż.

Image

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia