Motorpsycho - bio

Agnieszka Lenczewska

ImageIno-Rock bez zespołu z Norwegii? Niemożliwe. Zapraszanie muzyków z krainy fiordów i łososi, skoków i biegów narciarskich jest już festiwalową tradycją. Ino-Rock jest też festiwalem zróżnicowanych brzmień, stąd też co roku zapraszani są do występu na scenie Teatru Letniego wykonawcy, którym trudno przypiąć łatkę "stricte progresywnych". Tym razem w Inowrocławiu zagra - tak bardzo wyczekiwane przez fanów -  norweskie Motorpsycho.

Podczas koncertu norweskiego tria możemy spodziewać się prawdziwej dawki rockowo-psychodelicznej adreanaliny. Są bezkompromisowi, znakomicie radzą sobie z publicznością - hipnotyzują ją wręcz swoim brzmieniem i scenicznym anturażem. Skomplikowane struktury rytmiczne i beatlesowska wręcz słodycz melodii tworzą porażający konglomerat, który  jest znakiem rozpoznawczym zespołu. Zespół prezentuje doskonały miks progresywnej muzyki z elementami jazzu, psychodelii lat 70. i dokonań grup spod znaku niemieckiego kraut-rocka.

Na początku był kultowy film amerykańskiego reżysera Russa Meyera zatytułowany „Motorpsycho” (1965), którym zafascynowali się nastolatkowie z norweskiego Trondheim. Od początku grupę tworzą Bent Saether (śpiew, gitara basowa), Hans Magnus "Snap" Ryan (gitary, śpiew) oraz - od 2007 roku - Kenneth Kapstad (perkusja).

Założona w 1989 roku grupa cieszy się w Norwegii statusem grupy wręcz kultowej. Przez ponad ćwierćwiecze istnienia Motorpsycho wydało blisko 20 płyt. Już debiutancki album Lobotomizer (1991) wywołał istną burzę - w Norwegii nikt w taki sposób nie grał. Dzięki połączeniu stylów grunge, heavy metalu, indie rocka, southern rocka zyskali sobie sporą popularność. Wydawali EP-ki i niskonakładowe płyty, aż wreszcie ich ambitny, progresywny, podwójny album „Demon Box” (1993) odniósł większy sukces. Nominacja do norweskich Grammy zapewniła im lojalnych słuchaczy nie tylko w Skandynawii, ale i Niemczech, Belgii i Holandii. Muzycy Motorpsycho nie zamykają się w rockowych szufladach. Bliskie im są jazzowe poszukiwania, czego rezultatem płyty nagrane z tuzami norweskiego jazzu (Jaga Jazzist, Ståle Storløkken).  W 2000 roku ukazał się album „Let Them Eat Cake”, prezentujący  bardziej stonowane, wręcz jazzowe oblicze zespołu. Trend ten utrzymany został także na kolejnych wydawnictwach – „Phanerothyme” oraz „It's A Love Cult”. Znakomite płyty „Heavy Metal Fruit” czy powalające „Still Life with Eggplant” i “Behind The Sun” (nagrane z gościnnym udziałem Reine Fiskego znanego z Landberk, Dungen i The Amazing) wywindowały norweskie trio na szczyt (nominacje oraz nagrody do norweskich Grammy).

Podczas letniego wieczoru w Inowrocławiu czeka nas transowa podróż do przeszłości: od psychodelicznych "odlotów" aż do rockowego, bardzo solidnego "wymiatania".

Skład zespołu:

Bent Sæther  -  śpiew, gitara basowa, gitara, klawisze

Hans Magnus "Snah" Ryan  - gitara, śpiew, mandolina, skrzypce, gitara basowa

Kenneth Kapstad - perkusja, klawisze, śpiew

Wybrana dyskografia:

Lobotomizer (1991)

Demon Box (1993)

Timothy's Monster (1993)

The Tussler (Original Motion Picture Soundtrack) (1994)

Blissard (1996)

Angels And Daemons At Play (1997)

Trust Us (1998)

Let Them Eat Cake (2000)

Barracuda (2001)

It's A Love Cult (2002)

Serpentine (2003)

In the Fishtank (2003)

Black Hole/Blank Canvas (2006)

Little Lucid Moments (2008)

Heavy Metal Fruit (2010)

The Death Defying Unicorn (with Stale Storlokken) (2012)

Still Life with Eggplant (2013)

Behind The Sun (2014)

The Motorpnakotic Fragments (2014)

En Konsert For Folk Fiest (with Stale Storlokken) (2015)

Motorpsycho w sieci:

http://motorpsycho.no/

https://www.facebook.com/motorpsychonews
MLWZ album na 15-lecie Weather Systems w 2025 roku na dwóch koncertach w Polsce Steve Hackett na dwóch koncertach w Polsce w maju 2025 Antimatter powraca do Polski z nowym albumem Steven Wilson na dwóch koncertach w Polsce w czerwcu 2025 roku The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok