Lady Pank, Clödie - Kraków, Kwadrat, 04.03.2016

Paweł Świrek

ImageKrakowski koncert Lady Pank otwierał jubileuszową trasę 35-lecia istnienia zespołu. Na tą okazję zespół Lady Pank przygotował niespodzianki, o czym poniżej. Punkt 20:00 na scenie pojawił się Clödie jako support.

Wybór tego zespołu jako poprzedzającego Lady Pank uważam za bardzo trafny, gdyż brzmieniem i stylem grupa Clödie pasuje jak ulał do tego koncertu. Występ Clödie trwał niewiele ponad pół godziny i na repertuar złożyły się przede wszystkim kompozycje z debiutanckiego albumu. Chociaż niektórym widzom ten występ niezbyt się podobał, to w połowie występu Lady Pank niektórzy udali się na stoisko, by zakupić płytę Clödie, zdobyć autografy i porobić sobie zdjęcia z muzykami. Nim się obejrzeliśmy, a już zakończył się występ supportu i techniczni zabrali się do przygotowania sceny pod występ Lady Pank.

ImageO 21-szej po krótkim trance’owym intro zaczął się występ Lady Pank. I tu ciekawostka: koncert rozpoczął się od tych samych utworów, jakimi zespół rozpoczynał występy w drugiej połowie lat 90., czyli sztandarowe hity „Kryzysowa narzeczona”, „Zamki na piasku”, „Vademecum Skauta” i „Fabryka małp” z debiutanckiego albumu. Już od momentu wejścia Janusza Panasewicza na scenę cała publiczność śpiewała z zespołem. W utworze „Zawsze tam, gdzie ty” Jan Borysewicz zmienił gitarę z elektrycznej na akustyczną. Po tej kompozycji przyszła pora na zapowiadany szumnie premierowy utwór „Władza”.  Borysewicz zapowiadając ten utwór powiedział do publiczności, by śpiewała refreny, a te są proste. W tymże utworze publiczność mogła filmować koncert (by zespół mógł te nagrania wykorzystać potem w teledysku – prośba o to pojawiła się na Facebookowym wydarzeniu). W repertuarze koncertu nie zabrakło też miejsca na cover Budki Suflera „Nie wierz nigdy kobiecie” (kompozytorem tego utworu jest Jan Borysewicz). Pod koniec głównej części występu znalazło się też miejsce na trance’owe modyfikacje niektórych utworów, zapewne po to, by przybliżyć fanom wydaną pod koniec lat 90. płytę „W transie”. Dało się to zauważyć po wstępie do kończącego występ „Mniej niż zero”.

ImagePo tym utworze zespół zszedł ze sceny, lecz chwilę potem muzycy jeszcze dwa razy wyszli na bis. Wśród bisów ponownie został wykonany utwór „Władza” (choć przed laty identyczny zabieg był robiony z „Mniej niż zero”). Patrząc na repertuar koncertu można odnieść wrażenie, że zespół skoncentrował się głównie na kompozycjach ze swoich wczesnych  płyt, zaś pominął wiele późniejszych wydawnictw. Zabrakło w repertuarze takich hitów, jak „Dziewczyny już dzisiaj z byle kim nie tańczą” czy „Strach się bać”. Można też żałować, że nie próbowano na koncert ściągnąć do zespołu jakiegoś klawiszowca (np. Wojtka Olszaka), gdyż na przykład „Tacy sami” bez klawiszy, moim zdaniem, wypadł trochę blado.

 

ImageSetlista Clödie:

1.      Sytuacje

2.      4 ściany

3.      Barykady

4.      Samotność

5.      Zostawiam wszystko

6.      Taki czas

7.      Kobieta

8.      Uwierz w siebie

9.      Wstań i walcz

10.  Wypijmy

11.  7 dni

 

Setlista Lady Pank:

1.      Kryzysowa Narzeczona

2.      Zamki Na Piasku

3.       Vademecum Skauta

4.       Fabryka Małp

5.      Sztuka Latania

6.      Stacja Warszawa

7.      Marchewkowe Pole

8.      Zawsze Tam Gdzie Ty

9.      Władza

10.   Jak Igła

11.  Nie Wierz Nigdy Kobiecie

12.   Tacy Sami

13.   Siódme Niebo Nienawiści

14.   Wenus Mars

15.   Zostawcie Titanica

16.  Mała Wojna

17.   Tańcz Głupia Tańcz

18.  Mniej Niż Zero

pierwszy bis:

19.  Na Co Komu Dziś

20.  Władza

21.  Nana

drugi bis:

22.  To Jest Tylko Rock And Roll
MLWZ album na 15-lecie Weather Systems w 2025 roku na dwóch koncertach w Polsce Steve Hackett na dwóch koncertach w Polsce w maju 2025 Antimatter powraca do Polski z nowym albumem Steven Wilson na dwóch koncertach w Polsce w czerwcu 2025 roku The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok