Happysad, T.E.D. Nemeth - Kraków, Kwadrat, 14.10.2016

Paweł Świrek

ImageZespół Happysad średnio dwa razy do roku odwiedza Kraków przy okazji swych tras koncertowych. Po kilku ich koncertach stwierdzam, że na każdy swój występ zespół wprowadza jakieś zmiany, dzięki czemu nie popada w autoplagiat.

Tegoroczny jesienny koncert został wyprzedany w stu procentach. Jako support wystąpił pochodzący z Łodzi zespół T.E.D. Nemeth. Zespół ten ma na koncie debiutancki album „Ostatni krzyk mody” oraz EP-kę. Swój niezbyt długi (około 40-minutowy) występ muzycy rozpoczęli utworem „Płyn”. Przy trzecim utworze doszło do małego przejęzyczenia w zapowiedzi – najpierw zapowiadano „Nożownik”, ale po chwili muzycy się poprawili i zagrali „Czarownice”. Już na początku koncertu okazało się, że T.E.D. Nemeth mają całkiem sporo fanów wśród przybyłej publiczności, co potwierdza, iż wybór tego zespołu na support przed Happysad był trafny. Przy ostatnim utworze na prośbę zespołu oświetleniowiec zgasił światło. Po dość krótkim, aczkolwiek zróżnicowanym nieco występie supportu nastąpiła dość długa, bo prawie 40-minutowa przerwa techniczna.

ImageParęnaście minut po 20-tej na scenie pojawił się zespół Happysad. Zaczęli swój występ od utworu „Tańczmy”. Przy drugim – „Bez znieczulenia” – nastąpiło już pełne szaleństwo na widowni. Publiczność, która dobrze znała teksty Happysad śpiewała wraz z zespołem. W porównaniu do poprzednich koncertów, tym razem odchudzono nieco ekipę wspomagającą i zamiast klawiszowca i trzyosobowej sekcji dętej z tyłu sceny pojawiło się dwóch muzyków grających na instrumentach klawiszowych oraz okazjonalnie na dętych. Nieco dłuższą wypowiedź zaserwował nam Kuba Kawalec przed utworem „W piwnicy u dziadka”. Gdzieś tak w połowie koncertu większość publiczności usiadła w kucki na sali i dopiero pod koniec utworu powstała. W pewnym momencie ludzie na widowni utworzyli szeroki krąg na środku sali. Główna część koncertu zakończyła się tuż przed 22-gą. Potem nastąpiły jeszcze dwa bisy, ale już przed pierwszym ludzie zaczęli opuszczać salę. W międzyczasie przy stoisku była okazja do spotkania z zespołem T.E.D. Nemeth.

Image

Setlisty:

T.E.D. Nemeth:

1. Płyn

2. Umówiony

3. Czarownice

4. Nożownik

5. Richard

6. Dyskoteka

7. Okolice

8. Retro

9. Holden

Happysad:

1.      Tańczmy

2.      Bez znieczulenia

3.      Mów mi dobrze

4.      Made In China

5.      Zanim pójdę

6.      Milowy las

7.      Lista życzeń

8.      Na ślinę

9.      Pętla

10.  Tak się boję

11.  Trzynaście

12.  W piwnicy u dziadka

13.  Niezapowiedziana

14.  Łydka

15.  Most na Krzywej

16.  Nie będziem płakać

17.  Biegnę prosto w ogień

18.  Ciała detale

19.  Nie ma nieba

20.  Powódź dekady

   Pierwszy bis:

21.  Smutni ludzie

22.  Długa droga w dół

23.  Nic nie zmieniać

   Drugi bis:

24.  Undone

25.  Są momenty

MLWZ album na 15-lecie Steven Wilson na dwóch koncertach w Polsce w czerwcu 2025 roku Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia