Procol Harum: rozmowa z Gary Brookerem

Artur Chachlowski

„A Whiter Shade Of Pale” z repertuaru brytyjskiej grupy Procol Harum, to jedno z najbardziej znanych dokonań w muzyce rockowej. Nagrano ponad 900 coverów tego hitu. Utwór został wydany 12 maja 1967 roku. W tym roku Procol Harum obchodzi jego pięćdziesięciolecie. Był to debiut Procol Harum, który od razu wrzucił zespół na głęboką wodę, sprawiając, że następne kompozycje grupy były niejako w cieniu „A Whiter Shade Of Pale”.

O „A Whiter Shade Of Pale”, na kilka dni przed polskimi koncertami (13.10 w Szczecinie, 15.10 w Katowicach) z liderem zespołu Procol Harum, Garym Brookerem, rozmawiał Bogdan Kuncewicz

 

Bogdan Kuncewicz: Jak doszło do powstania „A Whiter Shade Of Pale”?

Gary Brooker: Pewnego ranka usłyszałem w telewizji kawałek motywu z Bacha. Była to reklama cygar. Potem próbowałem to zagrać, a następne skomponować piosenkę. Tak powstał „A Whiter Shade Of Pale”.

BK:To niesamowite, ze tak wspaniały utwór powstał w sposób tak zwyczajny, normalny.

GB: Najlepsze piosenki, jakie kiedykolwiek skomponowałem, powstawały bardzo szybko, niektóre kawałki dosłownie w ciągu kilku minut, Bardzo normalnie i zwyczajnie.

BK: A więc tworzenie zawsze bardzo łatwo Ci przychodziło?

GB: Niezupełnie. Tworzenie niektórych kawałków zabierało mi więcej czasu. To wszystko zawsze zależało od natchnienia lub od jakiegoś pomysłu, który opracowujesz i umieszczasz w swojej kompozycji. Piosenki ocenia się w różny sposób: te, które powstają szybko, za inspirację, zdolność twórcy, te, nad którymi długo się pracuje, za pracę w nie włożoną.

BK: Wracając do „A Whiter Shade Of Pale”, to ledwie co powstał zespół, a już z tym utworem znaleźliście się na pierwszych miejscach list przebojów…

GB: No tak, ten utwór pomógł nam w karierze, a z drugiej strony, pozostałe nasze kompozycje były niejako w cieniu „A Whiter Shade Of Pale”.

BK: W cieniu?

GB: No tak. Powstało dużo dobrych utworów Procol Harum, ale na zawsze pozostały one w cieniu „A Whiter Shade Of Pale”. Poprzez wielki sukces „A Whiter Shade Of Pale” nie były zauważone tak jak powinny, jak na to zasługiwały.

BK: „A Whiter Shade Of Pale” to najlepsza kompozycja Procol Harum?

GB: Najbardziej znana, ale nie najlepsza. Kocham wiele kompozycji Procol Harum, ale żadnej z nich nie faworyzuję. Po prostu, to jest nasz dorobek. To wszystko to jest Procol Harum.

 

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!