Kult, Kołtun – Kraków, Teatr Nowa Łaźnia, 22.10.2017

Paweł Świrek

Trwające właśnie jesienne tournee grupy Kult nosi nazwę „Pomarańczowej trasy”. Jak co roku zahaczało ono o Kraków. W tym roku, podobnie jak w 2014, supportem był zespół Kołtun. Ich występ był dość krótki, bo trwał niewiele dłużej niż pół godziny. Wypełniły go  krótkie kompozycje utrzymane w klimatach reggae. Muzykom dopisywało poczucie humoru, zwłaszcza na samym początku koncertu, kiedy to doszło do zabawnego przejęzyczenia się… Chciałoby się, by grali nieco dłużej, a tymczasem kilka minut przed 19-tą został już zapowiedziany zespół Kult.

Nie trzeba było długo czekać, gdyż muzycy Kultu wyszli na scenie punktualnie o 19. Tym razem tył sceny służył do wyświetlania rozmaitych wizualizacji. Na początek tylny ekran wyświetlił nazwę zespołu na czerwonym tle. W takiej scenerii zespół Kult rozpoczął swój występ utworem „Jeśli będziesz tam”. Jak to Kazik Staszewski określił,  jest to utwór z ostatnich dwóch płyt zespołu (studyjnej i koncertowej. Mowa o „Wstyd” i „Made In Poland”). Kilka ciekawszych szlagierów zespołu pojawiło się już w początkowych fragmentach koncertu: „Do Ani”, „Hej czy nie wiecie”, „Arahja” – to jedne z najlepszych kompozycji w całym dorobku zespołu. Tylne ekrany przez cały czas wyświetlały rozmaite wizualizacje, dodatkowo uatrakcyjniające występ. W dalszej części koncertu nie zabrakło też innych utworów z ostatniej płyty (w tym tytułowej kompozycji), coveru „Passenger” z repertuaru Iggy Popa, a także wielkich szlagierów, jak „Brooklinska rada Żydów” czy „Gdy nie ma dzieci”.

Na koniec  tradycyjne wybrzmiały bisy, a wśród nich „Polska” (podczas której grupka najwierniejszych fanów, tzw. Kult-Turystów rozwinęła flagę Polski z nazwą zespołu) czy „Sowieci”. Trochę można tylko żałować, że koncerty Kultu robią się z czasem coraz bardziej powtarzalne. Ale dzięki wprowadzeniu ekranów wyświetlających różne sekwencje wideo na tyłach sceny, przynajmniej pod tym względem wprowadzany jest pewien element  urozmaicenia.

 

Setlista Kult:

 1. Jeśli będziesz tam
 2. Dlaczego tak tu jest
 3. Madryt
 4. Do Ani
 5. Hej, czy nie wiecie
 6. Berlin
 7. Arahja
 8. Niejeden
 9. Krew jak śnieg
 10. Poznaj swój raj
 11. Ballada o dwóch siostrach
 12. Królowa życia
 13. Wstyd
 14. Prosto
 15. Układ zamknięty
 16. Baranek
 17. Wódka
 18. 6 lat później
 19. Marność
 20. The Passenger (Iggy Popcover)
 21. TDK kaseta
 22. Patrz!
 23. Cisza nocna
 24. Kasta pianistów
 25. Brooklyńska Rada Żydów
 26. Twoje słowo jest prawdą
 27. Jeźdźcy
 28. Amnezja
 29. Gdy nie ma dzieci
 30. Generał Ferreira / Rząd oficjalny
 31. Psalm 151

 

Bisy:

 1. Polska
 2. Konsument
 3. Po co wolność
 4. Krew Boga
 5. Totalna stabilizacja
 6. Sowieci
MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!