Kult, Jan Niezbendny – Kraków, Teatr Nowa Łaźnia, 04.11.2018

Paweł Świrek

1. Jan Niezbendny 04112018 1Krakowski koncert zespołu Kult w ramach „Pomarańczowej trasy” został całkowicie wyprzedany. Punktualnie o 18-tej na scenie pojawił się Jan Niezbendny i Orkiestra. Tu słowo „Orkiestra” wydaje się być nieco przesadzone, bo to tak naprawdę była to grupka zaledwie kilku muzyków. Przez około 40 minut było dość żartobliwie. Sylwetka głównego bohatera w nieco przyciasnej kraciastej koszuli w połączeniu z namiastką aktorstwa robiła niezłe wrażenie. Do tego jeszcze czapeczka i duże czarne okulary. A już w drugim utworze mieliśmy dyskotekową wiązankę. To był całkiem sympatyczny pomysł na support przed Kultem.

2. KULT 04112018Potem szybko uprzątnięto sprzęt i na kilka minut przed 19-tą muzycy Kultu zaczęli się ustawiać na scenie. Punktualnie o 19-tej scena została spowita czerwonym światłem i w takim oświetleniu wybrzmiał utwór „Jeśli będziesz tam”. Ale kolejne kompozycje zostały zagrane już przy normalnym scenicznym oświetleniu i podobnie jak na ubiegłorocznej pomarańczowej trasie z tyłu za zespołem wyświetlane były sekwencje video. W utworze „Generał Fereira / Rząd oficjalny” gościnnie wystąpił Jan Niezbendny. Bardziej znane utwory zespołu zostały rozrzucone po całej setliście koncertu i nie było odczucia, że najlepsze zostaje na koniec. Nie zabrakło takich hitów, jak „Arahja”, „Celina”, „Do Ani”, „Brooklyńska rada Żydów” czy osławionego już coveru Iggy Popa „Passenger”. Główną część koncertu zakończył utwór „Hej czy nie wiecie”. A potem, już na bis, wybrzmiały utwory zwykle grane w tej sekcji. Mowa o takich kawałkach, jak „Polska”, „Konsument”, „Po co wolność” czy „Sowieci”. Wczesna pora rozpoczęcia koncertu była jak najbardziej z myślą o ludziach pracujących następnego dnia. Z racji wyprzedania koncertu w tak dużym obiekcie, jak Teatr Nowa Łaźnia może kolejny koncertu Kultu powinien się odbyć w Tauron Arenie, kto wie?…

 

Setlista:

 1. Jeśli będziesz tam
 2. Ręce do góry
 3. Oni chcą ciebie
 4. Prosto
 5. Gdy nie ma dzieci
 6. Czterej głupcy
 7. Arahja
 8. Maria ma syna
 9. Na zachód!
 10. Goopya peezda
 11. Park 23
 12. Wstyd
 13. Celina
 14. Piloci
 15. Do Ani
 16. Generał Ferreira / Rząd oficjalny (gościnnieJan Niezbendny)
 17. Brooklyńska Rada Żydów
 18. The Passenger (Iggy Pop cover)
 19. Babilon
 20. Axe
 21. Nowe tempa
 22. Baranek
 23. Dwururka
 24. Notoryczna narzeczona
 25. Parada wspomnień
 26. Odnawianie restauracji
 27. Madryt
 28. Medellin
 29. Marysia
 30. Wódka
 31. Hej, czy nie wiecie

 

Bisy:

 1. Polska
 2. Konsument
 3. Po co wolność
 4. Krew Boga
 5. Totalna stabilizacja
 6. Sowieci
MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!