Łąki Łan & Dmuchawce – Kraków, Teatr Łaźnia Nowa, 10.11.2018

Paweł Świrek

Tegoroczną trasę zespołu Łąki Łan rozpoczynał koncert w Krakowie w Teatrze Łaźnia Nowa. Zespół był wspomagany przez sekcję dętą o wdzięcznej nazwie „Dmuchawce”. Nie było żadnego supportu i koncert miał się rozpocząć o 19-tej, ale zespół kazał fanom chwilę czekać na siebie i dopiero około 19:30 na scenę weszła najpierw sekcja dęta, a potem przechadzający się w półmroku „Bonk” (Michał Chęć) pozdrowił publiczność, a za nim na scenę wkroczyła reszta grupy.

lakilan2Jako pierwszy wybrzmiał utwór „Bombaj”. Po chwili na scenie pojawił się „Paprodziad” (Włodzimierz Dembowski) w pękatym kwiecistym wdzianku, które zrzucił z siebie na backstage’u po tej kompozycji i już do końca głównej części paradował po scenie w tradycyjnym żółtym stroju z paprotkami namalowanymi na nogawkach. Wtedy też zszedł pomiędzy barierki przybić piątkę z przypadkiem wybranymi osobami z pierwszego rzędu widowni. Bardzo ciekawie wyglądały interakcje „Mega Motyla” (Piotr Koźbielski) z publicznością – „Mega Motyl” znany jest z nietuzinkowego prowadzenia koncertu. W pewnym momencie nawet opuścił swój zestaw perkusyjny, by wyjść na środek sceny. Był także moment, w którym poprosił, by każdy widz spontanicznie przytulił osobę stojącą obok. Całość z sekcją dętą wypadła dość energetycznie, a w pewnym momencie dyrygent Mateusz Czarnowski odwrócił się w stronę widowni, by zrobić telefonem zdjęcie zespołu i publiczności od tyłu. W paru kompozycjach prym wokalny wiódł „Zając Cokictokloc” (Bartek Królik).

lakilan1Główną część koncertu zakończył utwór „Łan pała”. Po tym numerze muzycy ukłonili się, a następnie opuścili scenę. Publiczność domagała się bisów skandując nazwę zespołu. Na bis „Paprodziad” znowu założył pękaty strój. W utworze „Pola Ar” paradował po scenie z pluszową czerwoną poduszką w kształcie serca. A już na sam finał koncertu w utworze „Selawi” wziął wór i rzucił w stronę publiczności trochę drobiazgów, a na koniec chlusnął wodą z konewki w kształcie żaby i tym sposobem około 21:35 zakończył się ten niezwykły koncert.

 

Setlista:

 1. Bombaj
 2. Lovelock
 3. Mucha nie siada
 4. To Bee
 5. Syntonia
 6. Łan for me
 7. Traktor
 8. Biont
 9. Pleń
 10. Jammin’
 11. Sarabanda
 12. Leć tu
 13. Łan Pała

Bisy:

 1. Pola Ar
 2. Wielki Edek
 3. Selawi
MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!