Indios Bravos – XX lecie, Tabu – Kraków, klub Kwadrat, 08.11.2019

Paweł Świrek

Równo 20 lat temu ukazała się płyta „Part One” sygnowana nazwą Banach & Indios Bravos. Powstała ona jako solowa płyta Piotra Banacha – lidera i gitarzysty zespołu Hey. W związku z tym zespół Indios Bravos skrzyknął się ponownie, by uczcić jubileusz tego krążka.

Gościem specjalnym był zespół Tabu z Wodzisławia Śląskiego. Jego reggae z sekcją dętą wypadło całkiem ciekawie, choć moim zdaniem występ trwający ponad godzinę to trochę za dużo. Może dlatego tak myślę, iż sam nie jestem wielkim zwolennikiem tego gatunku muzyki. Ale podczas występu Tabu spora część widowni spędzała czas w przedsionku klubu oraz w bocznym pomieszczeniu z merchem obydwu zespołów. Na tymże stoisku nabywcy pierwszych 300 biletów na ten koncert mogli odebrać gratisową płytę Indios Bravos (informacja na ten temat została umieszczona przy wejściu do klubu).

indiosbravos koncertowo2Około kwadrans po 20-tej ekipa Tabu zeszła ze sceny. Potem nastąpiła dość długa przerwa techniczna, po której na scenę powoli wkroczył zespół Indios Bravos. Lider zespołu, Piotr Banach, zajął miejsce po prawej stronie sceny otoczony swym instrumentarium: klawisze, elektroniczne pady perkusyjne i osprzęt gitarowy. Koncert ten był swego rodzaju gratką dla fanów zespołu Lebowski, albowiem w tymże zespole udziela się od roku Ryszard Łabul, basista Indios Bravos (w Toruniu w 2018 roku można było usłyszeć jego kunszt wokalny – w Indios Bravos niestety jest z tym gorzej).

indiosbravos koncertowo1Ekipa Indios Bravos rozpoczęła materiałem z debiutanckiej płyty (jak przystało na jubileusz) grając ją w obszernych fragmentach. Resztę występu wypełniły pojedyncze kompozycje z późniejszych wydawnictw zespołu. Trochę dziwne to podejście, gdyż zazwyczaj jak któryś zespół gra koncerty upamiętniające jubileusz danej płyty, to gra ją w całości (tak jak to zrobiły chociażby takie zespoły, jak Coma, Closterkeller czy Lady Pank w ostatnich latach). Nie ma jednak co narzekać. Wypełniony po brzegi klub Kwadrat świadczy o ogromnej popularności tego typu muzyki.

 

Setlista:

TABU:

 1. Dub Intro
 2. Bang
 3. Mamy siebie
 4. Nie damy się
 5. Kiedy będę sam
 6. Dopóki świat
 7. Mam w sobie lwa
 8. Naga prawda
 9. Salut
 10. Dub + Wojownik
 11. Dobry Boże
 12. Kończy się dzień
 13. Jachty
 14. Blisko
 15. Pogadajmy
 16. Jose Maria
 17. Nie chcę umierać
 18. Łap tę chwilę
 19. Tyle mam
 20. Moje miasto
 21. Kasia
 22. Jak dobrze cię widzieć
 23. Nie mam już sił
 24. intro + Głowa do góry
 25. Sarny

INDIOS BRAVOS

 1. Drogi
 2. No No No
 3. Here, Where I Am
 4. It’s My Way
 5. I Know
 6. Tak, to tak
 7. Pom Pom
 8. Sign
 9. A kiedy dnia pewnego
 10. Nie pytaj
 11. Zabiorę cię
 12. Unikaj mnie
 13. Zmiana
 14. Wolna wola
 15. Wyjątkowo ważna
 16. Jego piosenka o miłości
 17. Mental Revolution
 18. Lubię to
 19. To, co chcesz
 20. Nierytmiczny / Chase The Devil

bis:

 1. Peace Blues
 2. Zobaczysz
 3. Czas spełnienia
MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia