Tides From Nebula - Poznań, Blue Note, 17.05.2012

justisza

ImageWarsztaty Zmysłów w Blue Note, czyli koncert TFN

 

Tides From Nebula – muzyczni sommelierzy.

Panowie Adam Waleszyński, Maciej Karbowski, Przemek Węgłowski i Tomasz Stołowski to muzyczni sommelierzy. W języku polskim słowo to oznacza podczaszy, ale ja wolę używać słowa sommelier, bo brzmi ono dużo lepiej, zwłaszcza gdy jest wypowiadane z francuską naleciałością. Czym zajmuje się sommelier? Otóż zajmuje się on nie tylko degustacją win, ale posiada również umiejętność polecenia klientowi dobrego gatunku kawy, herbaty a nawet wody, jest w stanie ustalić czy wino nie jest za młode i czy nie powinno dojrzeć, potrafi rozróżnić i nazwać aromaty i smaki danego rocznika, jest również w stanie ustalić czy jakość danego rocznika warta jest ceny proponowanej przez winiarnię. Jeśli tę kulinarną nomenklaturę odniesiemy do Tides From Nebula, to znajdziemy się w muzycznej winiarni.

Niestety nie można wpaść do TFN na degustację z ulicy, klienci umawiani są w grupach od kilkunastu do kilkuset osób. Zdarza się, że klienci wychodzą od TFN nieprzytomni, odurzeni i wykazują brak reakcji na bodźce zewnętrzne, jeszcze przez dłuższy czas po koncercie. Czy TFN lubią swoje zajęcie? Oceńcie sami!

Dla mnie koncert w Blue Note był w przypadku TFN „kursem debiutanta”.

Kurs trwał około dwóch godzin. Składał się z dwóch części: wykładowej i degustacyjnej. Połączył wiedzę teoretyczną z praktyką, czyli doświadczenie przyjemne z pożytecznym. Czas poświęcony poznaniu zespołu, ich repertuaru i właściwemu sposobowi doceniania jego walorów – polegał w moim przypadku na obserwacji ludzi pod sceną, posłuchaniu rozmów przed koncertem i przyjrzeniu się zawartości stolika, przy którym można było zaopatrzyć się w dyskografię kapeli. Jako słuchacz tego niezwykłego wykładu, jakim był koncert młodej czwórki muzyków otrzymałam zestaw niezbędnych informacji, przekazywanych w sposób kompetentny i ciekawy oraz komplet materiałów pomocniczych w postaci płyt do utrwalenia wiedzy po jego zakończeniu. Każdy uczestnik tego szkolenia, po jego ukończeniu zdecydowanie swobodniej poruszać się może w fascynującym świecie post rocka.

Większości przybyłych do Blue Note to raczej Koneserzy.

Kurs konesera, czyli szkolenie przeznaczone dla osób, którym zależy na pogłębieniu i ugruntowaniu posiadanej, podstawowej wiedzy o TFN. Fachowo przygotowani uczestnicy kursu mieli możliwość dyskusji i samodzielnej konfrontacji wiedzy teoretycznej z praktyczną, mogli porównać materiał bazowy z płyt, z tym granym na żywo, wychwycić różnice, wyłapać potknięcia, podziwiać interpretacje czy rozbudowane partie znane ze skostniałych zapisów na nośnikach CD.

TFN, czyli wino dla wtajemniczonych.

W sezonie 2012 TFN zaprosił uczestników na kursy konesera „TFN dla wtajemniczonych”. Podczas tego kursu, w klubie Blue Note odbyliśmy z zespołem podróż, w czasie której poznaliśmy regiony, apelacje i szczepy oraz ciekawe nowe interpretacje dawnych utworów. Wiąże się to przede wszystkim z reedycją płyty „Aura”. Tych kilka wyjątkowych chwil przedstawiło nam obraz muzycznego majstersztyku. Uczestnicy osiągnęli kolejny stopień postrockowego wtajemniczenia. Przewodnikiem był TFN, choć niezwykle młody, to jednak znawca tematu, ujmujący erudyta i sybaryta z poczuciem humoru i charyzmą. Niezwykle świadomy przekazywanej wiedzy, zdający się poskramiać każdy szczegół tego, co nowe w temacie muzycznym, stale rozwijający się i niezwykle precyzyjny. Przygotowany do spotkań na najwyższym poziomie profesjonalizmu... Światła zgrane i podbijające momenty muzycznych zmian tempa i mocy. Melancholia i szorstkość dźwięków naprzemiennie z mocą i finezją pochodzącą od trójki gitarowych szaleńców scenicznych, uporządkowywana zza zestawu perkusyjnego rytmicznymi akcentami – nasuwa bardzo mocne skojarzenie z zespołem Crippled Black Phoenix i nie jest to wcale zarzut, tylko kwestia umiejscowienia w podobnej stylistyce. Pełna podziwu dla TFN czekam na następny ich występ śledząc informacje o podboju nowych światowych rynków. TFN zdobywają coraz większe rzesze wyznawców, koneserów wysmakowanej muzyki, jaką jest postrock, również poza Polską.

TFN to doskonałe wino o młodym roczniku, mogące wywołać spore zainteresowanie w muzycznym morzu wszelakich trunków o słynnym już rodowodzie, jak i tych pochodzących z domowej produkcji.
MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream: dodatkowy koncert w Poznaniu Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!