Düsseldorf oraz Szepty i Krzyki zapraszają na koncert

Artur Chachlowski

21 stycznia zapraszamy do warszawskiego klubu „Fugazi” na koncert dwóch formacji związanych z Requiem Records – wydawnictwem specjalizującym się w muzyce alternatywnej. W ramach cyklu „Koncerty czwartkowe” (nawiązanie do historycznych „Obiadów czwartkowych” organizowanych przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego), na scenie zobaczymy i usłyszymy Düsseldorf oraz Szepty i Krzyki.

Düsseldorf

Zespół powstał w 1989 roku w Katowicach. Pierwsze próby odbywały się tradycyjnie w piwnicy jednego z bloków mieszkalnych, gdzie dwójka założycieli (wokalista Adam Białoń i klawiszowiec Adam Radecki obaj ex-Nowy Horyzont) urządziła skromne studio i zajęła się dźwiękowymi eksperymentami w stylu wczesnego Kraftwerk, Cabaret Voltaire czy Front 242.

Oprócz koncertów, grupa publikowała ulotki, eksperymentowała z fotografią i nagrywała sporo muzyki studyjnej stopniowo odchodząc od pierwotnych założeń prymitywnego, spontanicznego industrialnego rytmu i brzmienia.

Niestety, odmienne artystyczne wizje podzieliły zespół, który ostatecznie w połowie 1993 roku zakończył działalność. Dwaj założyciele kontynuowali potem swoje kariery w zespołach: Nowy Horyzont (Białoń) i VSI (Radecki).

W 2014 roku grupa wznowiła działalność. Duet wspiera koncertowo Mirosław Matyasik (CH District). Muzyka, którą tworzą, to wypadkowa new wave, aggrepo i elektro-industrialu.

W 2011 roku nakładem wydawnictwa Requiem Records ukazał się bogato ilustrowany album z archiwalnymi nagraniami Düsseldorf, a już 1 marca 2016 roku w ręce fanów trafi ich nowy krążek -  Düsseldorf Live RE/Actions.

- To koncertowa płyta, która podsumowuje i dokumentuje półtoraroczną działalność koncertową zespołu po reaktywacji. Różne miejsca, różne reakcje, niezmiennie energetyczne – tłumaczy Adam Białoń - W tej chwili trwają prace nad kolejnym albumem, z bardzo zaskakującą muzyką – dodaje muzyk - Będzie to koncept album, który opowie o kilku miejscach w Europie i Polsce oraz wydarzeniach dziejących się podczas II wojny światowej. Niedawno zrodził się też pomysł, by Düsseldorf zrealizował kilka utworów Nowego Horyzontu we własnej interpretacji. Po głowie chodzi nam jeszcze wiele innych pomysłów, np. płyta z remiksami stworzonymi przez innych wykonawców. Czy tak się stanie? Mamy nadzieję, że czas okaże się dla nas łaskawy i uda nam się tego dokonać.

Szepty i Krzyki

Zespół powstał za sprawą płyty pod tym samym tytułem, którą w 2013 roku wydały wspólnie zaprzyjaźnione zespoły iNNi (Choszczno) oraz Projekt LR (Warszawa). O założeniu odrębnej formacji zdecydowano po koncercie z okazji premiery wspomnianego krążka, który odbył się w Centralnym Domu Qultury w Warszawie 25 maja 2013 roku. Tak zaczęła się historia formacji Szepty i Krzyki. Kolejne dwa lata skład grupy ewoluował, eksperymentował z instrumentarium, cały czas jednak tworząc autorski materiał, który jesienią ubiegłego roku wydano na płycie pt. „Trzynaście stanów świadomości”.

Jej zawartość to wypadkowa tego, co przyniosło spotkanie poety, ex gitarzysty Closterkeller, miłośnika industrialu oraz muzyków, dla których „gatunek” to pojęcie abstrakcyjne. To album, który pokazuje, że muzyką można się bawić. Znajdziemy w nim utwory post punkowe, spokojne ballady, czy dup step. Całość, która pozornie jest zbiorem skrajnie różnej muzyki, została scalona elektronicznym brzmieniem oraz kolażem gitar i wokali. Teksty zaś, a właściwie wiersze Artura Szuby, to bardzo osobiste opowieści o wzrastaniu, przemijaniu, wyobcowaniu, uczuciach, przeplatających się światach snu i jawy, potyczkach z abstrakcyjnym absolutem lub przeciwnie, z własną, realną słabością. Album zawiera wkładkę poetycką Artura pt. „Konfesłował”.

„Trzynaście stanów świadomości” wydano dzięki społeczności pierwszego polskiego portalu crowdfundingowego MegaTotal.pl.

Grupę tworzą: Tomasz Herbrich – syntezator, keyboard, gitara, wokal, Rafał Kaczewski – bas, wokal, Artur Szuba - syntezator, wokal, Marcin Mentel – gitara, Babsi Mikulska – wokal, Kuba May – perkusja.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/814243225350896/

Image

MLWZ album na 15-lecie Rozpiska godzinowa Summer Fog Festival Zespół Lifesigns po raz pierwszy zagra w Polsce Ino-Rock Festival 2023 odbędzie się 26 sierpnia 2023r. w Inowrocławiu W lipcu Ostrów Rock Festival 2023 Steve Rothery Band Weekend w Warszawie we wrześniu 2023r.