Marek Napiórkowski i orkiestra Aukso zapowiadają nową płytę

Artur Chachlowski

"String Theory" to najnowsza kompozycja Marka Napiórkowskiego, czołowego polskiego gitarzysty jazzowego. Utwór to wieloczęściowa suita napisana na gitarę improwizującą, sekcję rytmiczną oraz orkiestrę Aukso.

Suita została skomponowana w czasie pierwszego lockdownu na specjalne zamówienie festiwalu Auksodrone i choć każda z jej części jest bardzo zróżnicowana, to łączą się one w kompleksową całość, w której klasyczne brzmienie orkiestry przenika się z brzmieniem gitary elektrycznej.

Marek Napiórkowski w każdym swoim projektem szuka nowych wyzwań brzmieniowych. Przy płycie „Hipokamp” sięgnął po elektroniczne brzmienia, przy płycie „Up!” po instrumenty dęte drewniane, przy „Celuloidzie” i „Wolno” wykorzystał wyłącznie instrumenty akustyczne. Brzmieniowym sercem płyty „String Theory” jest orkiestra smyczkowa, która nie jest tłem do gitarowych improwizacji, ale równoprawnym partnerem, gdyż kompozycje od początku były tworzone na ten unikatowy i rzadko spotykany skład. Za orkiestrację odpowiada nagradzany nagrodami Fryderyk, wybitny aranżer Nikola Kołodziejczyk. Już na etapie kompozycji Napiórkowskiemu towarzyszyła myśl, by stworzyć niespotykane uprzednio w jego muzyce rozwiązania harmoniczno- melodyczne. Efektem jest pełna kolorów, oryginalnie i intrygująco brzmiąca muzyka.

W nagraniu płyty „String Theory”, zrealizowanym w 2021 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia, wzięli udział: Orkiestra Kameralna AUKSO pod batutą maestro Marka Mosia, kontrabasista Max Mucha i perkusista Michał Bryndal.

„Projekt „STRING THEORY” to ziszczenie mojego muzycznego marzenia; pragnienia, by stworzyć muzykę łączącą świat jazzowych improwizacji z pięknym brzmieniem instrumentów smyczkowych. Od początku myśląc o projekcie, chciałem stworzyć muzykę, w której orkiestra smyczkowa nie jest elementem dodanym do naszych jazzowych harców, ale jest równorzędnym partnerem, zarówno koncepcyjnie, jak i sonorystycznie. Ogromną przyjemność sprawia mi muzykowanie z orkiestrą smyczkową i moim trio. Tytułowa teoria strun mówi m.in. o tym, że materia składa się z drgań, czyli wibracji. W muzyce, którą wspólnie wykonujemy wibrują nie tylko liczne struny, ale także serca muzyków i, w co mocno wierzę, także serca słuchaczy nie pozostaną odporne na inspirujące drgania”. – Marek Napiórkowski

Premierowy występ odbył się 7 listopada 2020 w ramach festiwalu Auksodrone, transmitowanego online na kanałach youtube, facebook oraz w Programie II Polskiego Radia.

Lista utworów:
1. Zazi
2. Heartstrings
3. Matt
4. One String
5. Blurry Memories
6. Del blu
7. Hologram 

Album zapowiada singiel „Zazi”, którego można posłuchać we wszystkich serwisach streamingowych: https://agoramuzyka.ffm.to/MarekNapiorkowskiZazi 

Do utworu powstał też teledysk, który można zobaczyć tutaj:

MLWZ album na 15-lecie Weather Systems w 2025 roku na dwóch koncertach w Polsce Steve Hackett na dwóch koncertach w Polsce w maju 2025 Antimatter powraca do Polski z nowym albumem Steven Wilson na dwóch koncertach w Polsce w czerwcu 2025 roku The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok