Katie Melua: nowa płyta w marcu, koncerty w kwietniu

Artur Chachlowski

“Quiet Moves” to trzeci z singli zapowiadający najnowszy, dziewiąty studyjny albumu Katie Melua "Love & Money" - premiera już 24 marca. Katie w przeciągu swojej 20-letniej kariery zdobyła 56 platyn, a jej 8 płyt biły rekordy sprzedaży w Wielkiej Brytanii, za każdym razem znajdując się w tzw. TOP 10.

Do napisania utworu “Quiet Moves” zainspirował Katie - jak sama przyznaje - widok jej tańczącego partnera. Błogi spokój, lekkość, próba oswojenia czasu i przestrzeni było tym, co wyznaczyło kierunek do zbudowania nastroju tej kompozycji, jak i całej płyty.

Katie wyjaśnia: ‘’Przez lata pisałam piosenki w pocie czoła, poświęcając muzyce cały swój czas i energię, odbywało się to całkowicie kosztem wielu innych elementów życia. Styl pracy zawsze determinuje efekt końcowy płyty. Tym razem zrozumiałam, że jeśli chcę stworzyć album jasny, pełen słońca, uwieczniający intymną, pozytywną i relaksującą przestrzeń, którą poczuje słuchacz - muszę również sama nastroić się spokojem i pozytywną energią we własnym życiu. Nie było innej opcji by stworzyć tego rodzaju piosenki.  Musiałam spróbować podejść inaczej do swojej pracy, i myślę, że to mi się udało. A przede wszystkim czerpałam z tego radość. Zanurzyłam się w atmosferę naszej relacji z moim partnerem, we wszystkie odcienie naszych pozytywnych chwil, szczęścia, otwartości i akceptacji -  i z tego stworzyłam nastrój całej płyty i piosenek."

Wyprodukowana przez Leo Abrahamsa (Ghostpoet, Brian Eno, Regina Spektor) album, został nagrany latem 2022 w Peter Gabriel’s Real - World Studios, gdy Katie była w ciąży. Główną inspiracją do nagrania nowych piosenek była - jak dodaje sama wokalistka - ‘’ogromna wdzięczność oraz szczęście odnalezione w nowym związku”. Utwory opowiadają o samoakceptacji w obliczu zmian oraz podejmowanych wysiłków, by uświadomić sobie ‘’ że bycie szczęśliwym jest dużo prostsze, niż nam się wydaje”. 
  
Pochodząca z Gruzji, Katie Melua podróżowała daleko w każdym tego słowa znaczeniu. Jej przeboje takie jak “The Closest Thing To Crazy” oraz “Nine Million Bicycles”, sprawiły, że artystka na zawsze weszła do kanonu muzyki współczesnej. Ostatnie wydawnictwo z 2020 roku “Album No.8’’ było jej najlepiej przyjętym dziełem. Rozwój pisarski Katie sprawił, że piosenkarka oddaliła się od romantycznego idealizmu, który jest podstawą języka miłości w popie, i zaczęła poszukiwać czegoś bliższego jej doświadczeniom. Bez względu na to, od którego momentu sięgasz po twórczość Katie Melua, prawdopodobnie nie ma lepszego, by obserwować jej rozwój, niż premiera ‘’Love & Money”. Płyta będzie dostępna na winylu, CD, CD deluxe oraz cyfrowo. CD w wersji deluxe zawiera 4 bonusowe utwory (w tym m.in. duet z Philippem Poiselem). Nowy longplay ukaże się już 24 marca br.
 
Warto przypomnieć, że tuż po premierze nowego krążka, Melua rusza w trasę koncertową. Szczególnym punktem tournée artystki będzie z pewnością występ 16 kwietnia w londyńskim Royal Albert Hall. Na polskich fanów czekają potwierdzone 3 daty koncertów w Polsce:

11.04 – Warszawa
12.04 – Gdynia
14.04 – Wrocław

Więcej szczegółów na stronie: www.koncerty.com

"Love & Money" - lista utworów
 
  1. Golden Record
  2. Quiet Moves
  3. 14 Windows
  4. Lie In The Heat
  5. Darling Star
  6. Reefs
  7. First Date
  8. Pick Me Up
  9. Those Sweet Days
  10. Love & Money

 

W styczniu br. ukazał się  pierwszy zwiastun nowej płyty - singel “Golden record”; w lutym ukazał się drugi z kolei - “Those Sweet Days”, a niedawno trzeci - do utworu "Quiet Moves".

MLWZ album na 15-lecie Steve Hogarth wystąpi w Łodzi Zespół Focus powraca do Polski z trasą Hocus Pocus Tour 2024 Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!