Olsztyńskie trio IINÁ wydała debiutancki album "Młoda"

Artur Chachlowski

Młoda” to tytuł debiutanckiego albumu olsztyńskiego trio IINÁ, który miał premierę w minioną sobotę. IINÁ to trio stworzone przez liderkę zespołu, autorkę piosenek oraz wokalistkę i instrumentalistkę Ewę Pawlak, skrzypaczkę Dominikę Cieślak i perkusistę Jacka Ruczko.

Wspólnie aranżują utwory, a na scenie tworzą energiczne i magiczne brzmienie zbliżone do skandynawskiego minimalizmu. Połączenie instrumentów akustycznych i elektronicznych pozwala na ujęcie przekazu lirycznego w prostej, ale nieprzypadkowej formie.

Debiutancka płyta „Młoda” tworzy liryczną opowieść o tęsknocie, osobistych dążeniach ku spełnieniu, miłości, o rozpadzie i pożegnaniach. W drodze poszukiwania różnorodności ekspresji i eksperymentowania z fakturą oraz z brzmieniem samego języka utwory zostały napisane zarówno w języku polskim, jak i w angielskim. Płyta ta została wyprodukowana i zaaranżowana we współpracy z producentem, multiinstrumentalistą oraz kompozytorem Marcinem Rumińskim, a nad finalnym brzmieniem czuwał Michał Kupicz, realizator miksu i masteringu. Całość dopełnia adekwatnie minimalistyczna oprawa graficzna autorstwa Marty Dunder.

Nazwa zespołu w języku Nawaho oznacza życie i nadaje kierunek muzyczny ku różnorodności ujętej w proste środki. Osią utworów są teksty, które stanowią punkt wyjścia dla ekspresji muzycznej. Muzyka IINY często budzi skojarzenia z nurtem cold wave, ale również posiada znamiona synth popu, popu lirycznego, można ją określić mianem „dream zone”. Debiut IINY jest z pewnością warty odnotowania na polskiej scenie muzycznej, a pierwsza płyta jest zapowiedzią rozwijającej się i obiecującej muzycznej działalności zespołu.

MLWZ album na 15-lecie Zespół Focus powraca do Polski z trasą Hocus Pocus Tour 2024 Soft Machine: "Other Doors" Tour w Polsce Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce! Atomic Rooster powraca do Polski jeszcze w tym roku Steve Rothery Band Weekend w Warszawie we wrześniu 2023r.