Cold In Berlin: premiera EP-ki “The Body is the Wound”

Artur Chachlowski

Brytyjska grupa Cold In Berlin wydała EP-kę zatytułowaną "The Body Is The Wound", która jest już dostępna do odsłuchu.

Posłuchaj w streamingu: https://lnk.to/MYfm8W

“The Body is the Wound” to nowa EPka brytyjczyków, to otwarcie nowej drogi zespołu. Jest ona częścią projektu “Wounds”, na który składać się będzie cała seria wydawnictw, w tym albumu, który ukaże się jeszcze w tym roku.

Na EPce znajdują się cztery utwory, które pokazują z jak wielu różnych gatunków czerpią swoje inspiracje muzycy. Kraut rock, post-punk czy doom to tylko niektóre z nich. Pierwszy z zapowiadających ją singli ‘Dream One’ został opisany przez magazyn Clash jako ‘ciemny, pulsujący i niepokojąco hałaśliwy’.

EP “The Body is the Wound” to pierwszy materiał nagrany przez zespół od czasu płyty “Rituals of Surrender” w 2019 roku. Tamten album był pełen ‘niszczących doomowych riffów, które atakowały z głośników pulsującym hałasem’ (jak opisał ją Narc Magazine). Nowa EPka to zestaw utworów, które mają o wiele bardziej różnorodny charakter - znajdziemy tu uderzenia syntezatorowych akordów, ostre rockowe riffy, hipnotyczne i innowacyjne zaśpiewy, które magazyn Mojo określił jako ‘nieubłaganie nadciągająca rytmiczna i gwałtowna burza’, która ‘powali dęby na przestrzeni 100 metrów’ (jak ujął to magazyn Q).

Utwory na EPce “The Body is the Wound” są tematycznie związane z seksem, przemocą, zabójstwem, samobójstwem i niespełnionymi marzeniami. Razem łączą się w spójną historię, w której jest jednak miejsce na własną interpretację, odnosząc się do własnych doświadczeń. W ten sposób każdy może na podstawie “The Body is the Wound” zbudować własną historię.

Chciałam w tekstach oprzeć się luźno na dwóch tematach” wyjaśnia wokalistka Maya “Na psychologii, która mówi o tym że nasze ciała to domy dla naszych traum, których doświadczamy i niesiemy ze sobą przez życie, oraz na buddyźmie który uczy, że nie ma rozwoju bez cierpienia. Trzymamy się cierpienia mimo, że możemy nauczyć się żeby je odrzucić. To powoduje w nas rozczarowanie życiem - pomimo że jesteśmy świadomi, tkwimy w nieświadomości.”.

EP “The Body is the Wound” nagrana została w studio Dalston’s Bear Bites Horse przez Wayne’a Adamsa (Green Lung - Woodland Rites).

EP lista utworów:

  1. Dream One
  2. Spotlight
  3. When Did You See Her Last?
  4. Found Out

Cold in Berlin wystąpią w Polsce na festiwalu Castle Party (11-14.07.2024, Bolków) oraz:

13.07: Kraków, TBA

29.08: Potok, Warszawa

30.08: Przechowalnia, Łódź

31.08: Over the Under Pub, Bydgoszcz

Cold in Berlin powstali w 2010 roku w Londynie. Ich debiutancki album “Give Me Walls” został okrzyknięty mianem Albumu Roku wg. magazynu Artrocker, a Mojo napisał że ich muzyka jest ‘Niemożliwa do nie wciągnięcia w jej wir hałasu”. Pisma Loud and Quiet oraz Q porównały wokalistkę zespołu, Mayę do Patti Smith i Siouxsie Sioux.

Z czasem brzmienie Cold in Berlin stało się jeszcze cięższe i mroczniejsze. Dzięki temu zespół zadebiutował w wytwórni Candlelight (m.in. Insahn, Blut Aus Nord, 1349), związanej z koncernem Universal. Tam właśnie ukazały się kolejne albumy: “And Yet” w 2012 roku i “The Comfort of Loss and Dust” w 2015 roku i dzięki nim zespół zyskał rozgłos na poziomie europejskim otrzymując pozytywne recenzje w uznanych serwisach i prasie. Koncertując po kontynencie i UK, zyskał także rozgłos zespołu znakomicie wypadającego na żywo. Ciekawostką jest że zespół wystąpił w Bibliotece Narodowej Wielkiej Brytanii w ramach wystawy ‘Terror and Wonder’.

W 2019 roku Cold in Berlin wydali swoją czwartą i najcięższą w dorobku płytę “Rituals of Surrender” w wytwórni New Heavy Sounds (m.in Death Pill, Limb, They Watch Us From the Moon). Metal Hammer ocenił ten album dając mu 7/10, a serwis Metal Temple napisał o nim “oszałamiający album zespołu, który wymyka się kategoryzacji”. Tuż przed tym wydaniem, wokalistka zespołu Maya, udzieliła się na płycie Lydii Lunch “The Strange World of Suzie Pellet”.

Skład:

Maya: wokal

Adam Richardson: gitara

Lawrence Wakefield: gitara basowa

Alex Howson: perkusja

 

Linki:

FB: https://www.facebook.com/coldinberlinband/

IG: https://www.instagram.com/coldinberlin/

Spoti: https://open.spotify.com/artist/6fZeTehXr4jeY71w0eNuLq?si=jkhMVPqHQQWNGXIN9zazfQ

Bandcamp: https://coldinberlin.bandcamp.com/

Youtube: //www.youtube.com/@ColdinBerlin">https://www.youtube.com/@ColdinBerlin

 

Dyskografia:

2010 “Give Me Walls”

2012 “And Yet”

2015 “The Comfort of Loss and Dust”

2019 “Rituals of Surrender”

 

Pierwszym singlem, który zapowiedział wydanie EP, był ‘Dream One

- utwór w streamingu: https://lnk.to/JQkx2m

- wideo: 

MLWZ album na 15-lecie Muzycy Dire Straits na jedynym koncercie w Polsce David Cross świętuje 50. rocznicę wydania płyty zespołu King Crimson ,,Larks’ Tongues In Aspic" Nowy termin koncertu "Muzyka zespołu Metallica symfonicznie" w Bydgoszczy Zespół Focus powraca do Polski z trasą Hocus Pocus Tour 2024 Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!