Skaldowie: koncert progresywny na płycie CD

Artur Chachlowski

Wytwórnia Kameleon Records wydała na płycie CD "Koncert Progresywny" - album prezentujący grupę Skaldowie w wybornej progresywnej formie, na którym klasyczne kompozycje uzupełnione są sześcioma najnowszymi piosenkami zespołu.

Od kilku lat Skaldowie współpracują z Nowohuckim Centrum Kultury. Na scenie tej instytucji regularnie odbywają się koncerty zespołu, zaś Kameleon Records zadbał o to, aby wszystkie występy były profesjonalnie rejestrowane. Z owych zapisów wybrano kilka najciekawszych utworów o zabarwieniu progresywno-rokowym i tak powstał ten wyjątkowy album.

Założenie było takie, aby na płycie nie zamieszczać największych hitów formacji, ale zaprezentować słuchaczom zdecydowanie bardziej rockowe oblicze zespołu. CD spinają klamrą dwie, wielowątkowe suity progresywne: "Stworzenia świata część druga" i "Krywaniu Krywaniu". Należą one do największych osiągnieć tego gatunku na polskim rynku muzycznym. Kompozycja "Krywaniu Krywaniu" jest grywana przez zespół regularnie, ale "Stworzenia świata część druga" została wykonana w ostatnim 40-leciu tylko dwa razy. Tak więc materiał ten jest naprawdę unikatowy, tym bardziej że nie istnieje lepszy jakościowo zapis koncertowy tego utworu.

Ponieważ Skaldowie tworzą z powodzeniem nadal, płytę uzupełnia sześć najnowszych piosenek zespołu. Cztery z nich skomponował Andrzej Zieliński, a dwie Jacek Zieliński. Całość materiału została bardzo dokładnie i pieczołowicie zmiksowana z uwzględnieniem uwag i sugestii Andrzeja Zielińskiego.

Całość ubarwia baśniowa okładka, której koncepcja powstała specjalnie z myślą o tym projekcie. Obraz łączący tematykę "Stworzenia świata" i "Krywania" został namalowany farbami na płótnie bez użycia jakichkolwiek technik komputerowych.

To pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów polskiego klasycznego rocka. 

KUP CD

Skaldowie back830

MLWZ album na 15-lecie Steven Wilson na dwóch koncertach w Polsce w czerwcu 2025 roku Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia