Saris - Until We Have Faces

Andrzej Barwicki,

ImageZałożycielami niemieckiego zespołu Saris byli gitarzysta i klawiszowiec Derek Akkermann oraz basista Udo Raitzig, a początki jego działalności sięgają roku 1981. Początek ich kariery i tworzona przez nich muzyka spotkały się z pozytywnym odbiorem. Przez lata często też ulegał zmianie skład zespołu. Pierwszy album zatytułowany „Dead End Street” wydali w roku 1993, ale kolejny pt. „Curse Of Time” pojawił się dopiero w 2009 roku. Pod koniec października 2014 roku ukazał się trzeci krążek Saris i zatytułowano go „Until We Have Faces”. Zawiera on 10 kompozycji, co przekłada się na ponad godzinę muzyki.

Płytę rozpoczyna nagranie tytułowe, przez które przewija się porywający melodyjny motyw, a interesujące partie instrumentów klawiszowych i gitar momentalnie przykuwają uwagę odbiorcy. Kolejne utwory: „Come Udone”, „Time To Catch The Train” i „Run Away Now” również powinny spotkać się z miłym odbiorem, gdyż cechują się wspomnianą już wcześniej przebojowością, jak i niezwykle harmonijnym śpiewem. Dużo pozytywnych dźwięków wydobywa się z poszczególnych kompozycji, jest w nich odpowiednie tempo, momentami słyszymy rozbudowane klawiszowe pasaże, a sekcja rytmiczna także wzbudza podziw. Niemal epickie aranżacje zbliżają nas do progresywnego gatunku, choć zespół większy nacisk kładzie na wpadające w ucho melodie, co nie oznacza, że jest monotonnie. Ciekawie prezentują się też chórki, jak i główny wokalny duet, którego możemy posłuchać na tym albumie. Ostatnim nagraniem zamieszczonym na tym albumie jest trwająca kwadrans kompozycja zatytułowana „Endless Dream”. To utwór ze znakiem jakości. Zespół przypieczętowuje nim swoją pomysłowość w realizowaniu dłuższych form muzycznego przekazu. Chcę jeszcze przypomnieć tym słuchaczom, którzy jeszcze nie słyszeli o grupie Saris, że na jej poprzednim krążku znalazło się równie długie nagranie zatytułowane „Miracles”.

Zachęcam do zapoznania się z twórczością formacji Saris. Może nie jest to coś odkrywczego, ale czasami warto zrelaksować się w miłej dla zmysłu słuchu tonacji, w jakiej utrzymane jest wydawnictwo „Until We Have Faces”.

Zespół Saris tworzą obecnie: Derek Akkermann (guitars, keyboards, orchestra arrangements), Jens Beckman (drums and percussion), Lutz Gunter (bass, backing vocals), Anja Gunter (lead and backing vocals), Thomas Hackmann (backing vocals) i Henrik Wager (lead and backing vocals).

MLWZ album na 15-lecie