Millenium - Time Vehicle-The Best Of...

Artur Chachlowski,

ImageZespół Millenium w spektakularny sposób świętuje 15. rocznicę swojej działalności i co jakiś czas sprawia swoim sympatykom niezwykłe miłe prezenty. Rok temu uraczył nas składanką „In the World Of Fantasy?... And Other Rarities” zawierającą muzyczne rarytasy zgromadzone w latach 1994-2014, w październiku ukazał się album z premierowymi nagraniami „In Search Of The Perfect Melody”, a teraz trafia nam w ręce kompilacja o wszystko mówiącym tytule „Time Vehicle – The Best Of…”.

To dwupłytowa kolekcja 21 nagrań wybranych ze wszystkich oficjalnych studyjnych płyt zespołu. Każdy album reprezentowany jest przez dwa utwory (wyjątkiem jest debiutancki krążek oraz płyty „Deja Vu” i „White Crow” reprezentowane tutaj po jednym nagraniu), a prawdziwą wartością dodaną tego zestawu są dwie premierowe kompozycje. Odpowiednio rozpoczynają one krążki CD1 i CD2 tego wydawnictwa. Pierwsza z nich to przygotowane specjalnie dla potrzeb niniejszej kompilacji nagranie tytułowe „Time Vehicle” z przekrojowym, nostalgicznym i autobiograficznym tekstem Łukasza Galla i Ryszarda Kramarskiego. To dziewięć minut wspaniałej Millenijnej jazdy z gościnnym udziałem od lat współpracującej z zespołem Karoliny Leszko, której fenomenalna wokaliza jest prawdziwą ozdobą tego utworu. Zresztą nie tylko tego, bo akurat Karolina występuje jeszcze w kilku innych piosenkach wybranych na ten album. Podobnie jak saksofonista Darek Rybka, który swoją instrumentalną partią ubogacił tytułowy, a także kilka innych utworów na tej płycie. Jakich? Wszystkiego możecie dowiedzieć się z fajnie zaprojektowanej przez Macieja Stachowiaka książeczki, w której znaleźć można liczne motywy wykorzystujące grafiki okładek wszystkich dotychczasowych płyt Millenium, a także precyzyjne informacje kto występuje w danym utworze. Ciekawa sprawa, dzięki temu opisowi zdałem sobie sprawę, że na przestrzeni 15 lat przez grupę Millenium, w charakterze jej członków, jak i zaproszonych gości, przewinęło się w sumie chyba z dwudziestu muzyków. Jak dla mnie, najbardziej pamiętne „gościnne występy” to fantastyczna partia trąbki Michała Bylicy w „Ego” oraz śpiew Metusa w „In The World Of Fantasy”. Oczywiście oba te występy oraz szereg innych muzycznych epizodów w wykonaniu zaproszonych muzyków można wysłuchać na niniejszej kompilacji.

Wspomniałem o dwóch premierowych utworach. Tym drugim jest „Woman & Man”. Został on zarejestrowany podczas ubiegłorocznej sesji nagraniowej płyty „In Search Of The Perfect Melody”. Jest to wspaniały duet wokalny Łukasza Galla i Karoliny Leszko osadzony w charakterystycznym dla Millenium nieśpiesznym tempie, któremu ton nadają zagrane staccato gitarowe dźwięki w wykonaniu Piotra Płonki oraz monumentalne, choć chwilami dyskretnie schowane gdzieś w tle, syntezatorowe plamy (plus przyjemna finałowa solówka) autorstwa Ryszarda Kramarskiego. Warto przy okazji podkreślić bezbłędną pracę sekcji rytmicznej: Grzegorz Bauer (perkusja) – Krzysztof Wyrwa (gitara basowa).

W postaci albumu „Time Vehicle” otrzymujemy kolejny jubileuszowy prezent od grupy Millenium. Myślę że przekrojowy charakter tej dwuipółgodzinnej kompilacji może okazać się doskonałym wstępem do poznania dorobku tej krakowskiej formacji przez słuchaczy, którzy jeszcze o Millenium nigdy nie słyszeli (czy w ogóle są tacy?).  Ale i dotychczasowi wierni sympatycy muzyki tego zespołu będą mieli z czego się cieszyć (dwa premierowe utwory, przegląd dotychczasowego dorobku grupy „w pigułce”, bardzo ładna szata graficzna). Mnie osobiście najbardziej uradował fakt, że na „Time Vehicle” znalazło się miejsce na utwór „We Try Again” pochodzący oryginalnie z albumu „Puzzles”. Ryśku, Ty wiesz dlaczego…

I jeszcze jedno. Oprócz tej oraz wspomnianych na początku niniejszej recenzji płyt wydanych w „roku jubileuszowym”, grupa Millenium przygotowała dla swoich fanów inne atrakcje. Są nimi coraz częstsze występy na żywo. Niedawno Kramarski i spółka zagrali świetnie przyjęty koncert w Gniewkowie, pod koniec sierpnia pojawią się w Inowrocławiu  jako jedna z gwiazd festiwalu Ino-Rock (uwaga! Będzie tam można przedpremierowo nabyć niniejszy album. Jego sklepowa premiera przewidziana jest dopiero na 1 października br.), a 7 listopada podsumują obchody swojego 15-lecia rejestracją DVD podczas specjalnego koncertu w sali krakowskiego kinoteatru Kijów. Już teraz wiem, że będzie to wspaniały spektakl. Prawdę powiedziawszy, już nie mogę się doczekać.

MLWZ album na 15-lecie