Queensryche - Operation: Mindcrime II

Wojciech Lewandowski

ImageOsiemnaście lat po premierze Operation: Mindcrime, w kwietniu 2006 roku ukazała się płyta zespołu Queensrÿche podejmująca wątki opowieści zapoczątkowanej przed laty. Operation: Mindcrime II opowiada dalsze losy Nikki’ego, bohatera poprzedniego albumu, wyjaśniając także pewne elementy historii, które pozostały niedopowiedziane. W licznych wywiadach Geoff Tate, wokalista zespołu, opowiadał, że fabuła Operation: Mindcrime II powstawała od wielu lat, jednak dopiero dwa lata temu muzycy zdecydowali się ją opracować. Podjęcie przez zespół prac nad kontynuacją legendarnej już płyty rodziło pewne obawy. Wszak sequele z reguły nie dorównują dziełom oryginalnym. Ponadto muzyczna droga, którą zespół obrał po nagraniu albumu The Promised Land (1994), a która w pełni uwidoczniła się na ich najsłabszej płycie Q2k, budziła obawy, co do jakości nowej muzyki. 

Muzycy, świadomi wyzwania, którego się podjęli, pracowali nad płytą ponad dwa lata, starając się stworzyć godną kontynuację pierwszej części. I trzeba przyznać, że im się to udało. Płyta, zarówno w warstwie lirycznej, jak i muzycznej jest nadspodziewanie udana.

Historia opowiedziana w Operation: Mindrcime II rozpoczyna się dokładnie osiemnaście lat po wydarzeniach opisanych na pierwszej płycie, w dniu, w którym Nikki wychodzi na wolność po wieloletnim pobycie w więzieniu. Jego celem jest zemsta na Doktorze X, który w jego mniemaniu jest winnym jego tragicznego losu. Współodpowiedzialne za sytuację Nikki’ego jest także państwo. W takim przekonaniu utwierdza go pamiętliwość władz wobec popełnionych przez niego przestępstw. Kiedy po wyjściu z więzienia Nikki wchodzi w konflikt z prawem, nad jego losem ciąży przeszłość. Czynniki te silnie wpływają na stan psychiczny bohatera. Opętany pragnieniem zemsty na Doktorze X Nikki dąży do ostatecznej konfrontacji. W zamyśle tym utwierdza go pojawiające się widmo siostry Mary. Jednak im bliżej jest spotkania z Doktorem, tym większe wątpliwości zaczynają targać Nikkim. Czy to jedynie państwo i Doktor X odpowiedzialni są za jego los? A może to on zawinił i doprowadził się do takiego stanu? Jednak mimo tych wątpliwości Nikki doprowadza do konfrontacji z dawnym prześladowcą. Bohater zabija Dr X w kościele, w którym zginęła Mary. Jednak zemsta nie przynosi mu ukojenia, którego poszukiwał. Nie pomaga nawet kontakt z duchem Mary. Jedynym wyjściem, które dostrzega Nikki, jest samobójstwo. W autodestrukcyjnym zamiarze utwierdza go duch Mary, lub tylko jego własna wizja ducha zakonnicy. Nikki zażywa śmiertelną dawkę heroiny… Po śmierci jego dusza odnajduje duszę Mary i wspólnie wspominają szczęśliwie przeżyte chwile.

Opowiedziana w Operation: Mindcrime II historia koncentruje się przede wszystkim na przeżyciach wewnętrznych bohatera, którym targają sprzeczności. Teksty utworów Operation: Mindcrime II, podobnie jak te z poprzedniej płyty, diagnozują stan społeczeństwa amerykańskiego, wskazując na jego niedomagania i wewnętrzne kryzysy.

W warstwie muzycznej płyta stoi w pół drogi pomiędzy brzmieniem Operation: Mindcrime, a tym które zespół prezentował na płycie Tribe (2003). Muzycy wydobyli najlepsze elementy obu płyt i połączyli je w ciekawy i nowoczesny sposób. Podobnie jak na poprzedniej płycie, utwory są krótkie, jednak wyraźnie wzajemnie powiązane, dzięki czemu płyta sprawia wrażenie spójnej i kompletnej. Poziom poszczególnych utworów jest bardzo zbliżony, co sprawia, że niezwykle trudno jest wskazać jeden czy dwa wybijające się. O ile na Operation: Mindcrime dało się wyróżnić kulminacyjny punkt w postaci Suite Sister Mary, o tyle tu sytuacja jest bardziej skomplikowana. Podobne znaczenie wydaje się mieć w przypadku drugiej części moment konfrontacji pomiędzy Nikkim, a Doktorem X, który przedstawiony został w kompozycji The Chase. W mroczną postać Doktora znakomicie wcielił się Ronnie James Dio. Duet Tate-Dio w tym utworze brzmi znakomicie, podkreślając jego miejsce w opowiadanej historii. Podobnie jak na poprzedniej płycie, w roli siostry Mary możemy usłyszeć Pamelę Moore. Zamykająca album kompozycja All the Promises to jej popis w duecie z wokalistą Queensrÿche.

Operation: Mindcrime II to powrót Queensrÿche do znakomitej formy, jaką prezentowali przy pierwszej części dzieła oraz na następnych płytach Empire i The Promised Land. Nie jest to album na miarę oryginału, jednak stanowi świadectwo umiejętnego korzystania przez zespół z własnych dokonań i wzbogacania ich o nowe elementy. Operation: Mindcrime II to bez wątpienia znakomita płyta, która pozwala wierzyć, że kolejne dzieło, nad którym muzycy pracują będzie godne ich talentów. Oczekując na nowy album będziemy mogli cieszyć się także koncertowym wykonaniem obu części Operation: Mindcrime znajdującym się na dwupłytowym albumie Mindcrime at the Moore, któremu towarzyszy płyta DVD z zapisem koncertu.

MLWZ album na 15-lecie Muzycy Dire Straits na jedynym koncercie w Polsce David Cross świętuje 50. rocznicę wydania płyty zespołu King Crimson ,,Larks’ Tongues In Aspic" Nowy termin koncertu "Muzyka zespołu Metallica symfonicznie" w Bydgoszczy Zespół Focus powraca do Polski z trasą Hocus Pocus Tour 2024 Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!