Lucifer's Friend - Awakening

Artur Chachlowski,

ImageLucifer’s Friend to zespół działający w Niemczech od 1970 do 1982 roku. Był uważany za jednego z prekursorów hard rocka, a także za pioniera gatunku określanego mianem doom metalu. Nie ma sensu przytaczać zawiłych losów tej formacji (wszak od tego jest elektroniczna autostrada w postaci internetu), ale warto wiedzieć o kilku istotnych faktach: w 1976 roku grupę opuścił charyzmatyczny wokalista John Lawton, by zasilić szeregi Uriah Heep. Lawtona za mikrofonem zastąpił Mike Starrs, który śpiewał wcześniej w grupie Colosseum II. W końcowym okresie działalności Lucifer’s Friend Lawton powrócił do zespołu (płyta „Moon Machine” z 1981 roku okazała się jednak zaledwie łabędzim śpiewem zespołu), ale nie uratowało to pękającej w szwach i nękanej wewnętrznymi konfliktami formacji i wkrótce doszło do jej rozwiązania.

W latach 90. miała miejsce próba reaktywacji Lucifer’s Friend, a to za sprawą gitarzysty Petera Hessleina, który zgromadził wokół siebie gromadkę całkowicie nowych muzyków. Ukazał się wtedy 9. album w dorobku Lucifer’s Friend zatytułowany „Sumo Grip”, ale po jego wydaniu znowu na długie lata słuch o tym zespole zaginął. Dopiero latem ubiegłego roku doszło do ponownej reaktywacji, czego efektem jest przekrojowy album „Awakening” zawierający kolekcję dziesięciu zremasterowanych przez Mike’a Pietriniego utworów pochodzących z klasycznych, wydanych w latach 70. płyt zespołu. Mało tego, całość uzupełniono drugim krążkiem CD, na którym zamieszczono cztery premierowe kompozycje. Zostały one nagrane niemal w klasycznym składzie (John Lawton, Peter Hesslein, Dieter Horns) uzupełnionym o dwóch nowych muzyków (grający na instrumentach klawiszowych Yogi Weichman zastąpił wieloletniego członka zespołu, Petera Hechta, a Stephan Eggart gra na perkusji w miejsce nieżyjącego już Addi Rietenbacha). Ponadto w trakcie tegorocznych wakacji w tym zreformowanym składzie Lucifer’s Friend wystąpił na kliku festiwalach i koncertach (m.in. na Sweden Rock Festival) i skutecznie przypomniał o sobie licznej rzeszy swoich fanów.

Wydawnictwo „Awakening” pełni rolę muzycznego przypomnienia o muzyce tego pionierskiego zespołu. Ci, którzy znają i pamiętają muzykę Lucifer’s Friend z lat 70. z pewnością uradują się kompilacją zremasterowanych nagrań wydanych wreszcie na kompaktowym krążku, a przede wszystkim ucieszą ich całkiem nowe utwory. Dodajmy, utwory naprawdę niezłe, utrzymane w starym, dobrym, oryginalnym stylu sprzed lat. Natomiast ci, którzy nigdy muzyki Lucifer’s Friend jeszcze nie słyszeli znajdą na „Awakening” prawdziwe muzyczne kompendium wiedzy o tej grupie i z pewnością, przynajmniej niektórzy z nich, z prawdziwą przyjemnością sięgną po archiwalne (o ile wiem jeszcze tu i ówdzie dostępne na rynku) longplaye tej niezwykle ciekawej hardrockowej formacji. 

MLWZ album na 15-lecie