Zespół Kali-Gula istnieje już ponad dziesięć lat. Jego założycielami byli dwaj przyjaciele, gitarzyści - Kamil "GULUSS" Gulak i Tomasz "KALI" Kalman, którzy już od kilku lat grali razem w rockowej grupie Odium Dei. Stworzyli jednak własny projekt, którego zwieńczeniem była pierwsza płyta Kali-Guli pod tytułem „Porcelanowe niebo”. Na płytę weszło 12 utworów polskojęzycznych, utrzymanych w klimacie ambientu i elektroniki, nagranych w domowym studio Gulussa.
Po trzech latach ukazała się kolejna płyta – „Dualizm”. W ostatnim, szóstym utworze, pt. "Ostatni Oddech", swojego głosu użyczyła Joanna "YO" Smagała, która od tego momentu na stałe pozostała w szeregach Kali-Guli. W tym samym 2008 roku, zespół wydał promo z trzema utworami, z których jeden zaśpiewany był po angielsku. Z zespołu odszedł Kali, ale na jego miejscu pojawili się nowi muzycy: perkusista Konrad "BICZUŚ" Biczak (ex-Artrosis, ex-Sacriversum, ex-Disperse), basista Marcin "KOCUR" Kicyk (ex-Disperse) oraz skrzypaczka Jowita Balicka. W takim oto składzie, w czerwcu 2008 roku, zespół zagrał swój pierwszy koncert, na jednej scenie z grupą Lombard.
Kolejny rok to kolejne promo (2009) z czterema utworami zaśpiewanymi w języku angielskim oraz przełomowy „Crucial Point” , nagrany i zmiksowany w Sinquest Sound Studio w Lublinie. Od tego czasu nowym basistą został Kamil "DYZMA" Małysa, a skrzypaczka Jowita odeszła z zespołu. Rok 2009 przyniósł Kali-Guli pierwszy duży sukces. Wygrali konkurs "Przestrzeń Muzyki" i 3 października zagrali w Zamościu przed zespołami Pustki i Myslovitz. Rok później, po Dyźmie rolę basisty przejął Maciej Drzymała.
W 2011 roku w Studio X w Olsztynie zespół nagrał EP-kę „Minotaur” z nowym już basistą Piotrem "BOHUNEM" Kolendą. "Minotaur" muzycznie już bardzo odbiegał od pierwszych kompozycji. Kali-Gula przeobraził się z ambientowo-doomowego w rockowo-metalowy band.
Kolejne lata upłynęły pod znakiem koncertów i kolejnych ewolucji muzycznych. Skład wielokrotnie ulegał zmianie, choć trzon złożony z Gulussa, Yo i Biczusia pozostał bez zmian. Wspólnie z nowym, drugim gitarzystą - Mateuszem "MUTKIEM" Sadowym, grupa Kali-Gula zajęła I miejsce na przeglądzie zespołów rockowych "TUBA" w Biłgoraju, zapewniając sobie tym samym występ na małej scenie podczas Cieszanów Rock Festiwal 25 sierpnia 2013 roku. W tym samym roku zespół uczestniczył w trasie koncertowej Biłgoraj Music Attack, wraz innymi zespołami z rodzinnego Biłgoraja (Shame Yourself, Diary Of Sorrow, Odi Profanum Vulgus, Rearrange, Cosmique 7), grając koncerty w południowo-wschodniej Polsce.
Po ponad czterech latach intensywnych przygotowań zespół wydał kolejną płytę zatytułowaną „Placebo”, której oficjalna premiera odbyła się w lutym 2016 roku. „Placebo” to 9 energetycznych utworów, 5 zaśpiewanych po polsku i 4 w języku angielskim. Muzyka została nagrana przez czteroosobowy skład (Kamil GULUSS Gulak – gitara, Konrad BICZUŚ Biczak – perkusja, Karol Gaj – bas, Joanna YO Gulak (wcześniej Smagała) – wokal) w domowym studio Fabryka Ufo, prowadzonym przez Gulussa, partie wokalne zarejestrowano w Warszawskim Sound Division Studio, natomiast miks i mastering zrobiony został w Zed Studio. Muzyka na płycie „Placebo” łączy różne gatunki rock, progressive i metal. Generalnie jest to ten rodzaj muzyki, którą trudno jednoznacznie zdefiniować. Najprościej można powiedzieć, że to energetyczny rock. Kali-Gula gra z prawdziwym wykopem, prezentując się jako bardzo żywiołowy i pewnie poruszający się po swoich muzycznych terytoriach band, Joanna dysponuje świetnymi warunkami wokalnymi, a jej głos, obok ciekawie riffującej i grającej soczyste solówki gitary GULUSSA, to prawdziwa siła napędowa zespołu.
No i jeszcze miły akcent na koniec. Płyta wyposażona jest w gadżet: saszetkę z dwiema kolorowymi pastylkami (nie niebieskimi!). Placebo?... Jeszcze nie próbowałem. Ale muzyki posłuchałem. Warto! Wchodzi nieźle. I nieźle też ładuje akumulatory.
Na podstawie materiałów informacyjnych zespołu.