Kieller - Creeping Crocodile

Andrzej Kusy,

ImageKiedy po raz pierwszy przesłuchiwałem płytowy debiut Jacka Kiellera, wtedy jeszcze nie znałem ani przeszłości muzycznej gitarzysty, ani wcześniejszych jego dokonań. Słuchając muzyki z albumu „Creeping Crocodile” sądziłem, że pewien gitarzysta jakiegoś nieznanego mi zespołu postanowił nagrać swój solowy debiut. Po kolejnych przesłuchaniach płyty (a przyznam, że oderwać się od odtwarzacza było trudno) zapragnąłem dowiedzieć się czegoś więcej o naszym bohaterze. Otóż, jakie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że Jacek Kieller z żadnym zespołem nie nagrywał płyt (jedynie brał udział w dwóch projektach Tension Knob i Afterload), a wcześniej jego zainteresowania muzyczne były skierowane w stronę gitary klasycznej i muzyki raczej z rockiem niemającej wiele wspólnego.

Jacek Kieller już w wieku dwunastu lat rozpoczął naukę gry na gitarze klasycznej w Państwowej Szkole Muzycznej pierwszego i drugiego stopnia w Chełmie. Uczestniczył w wielu konkursach i przeglądach muzycznych, między innymi w XIII Międzynarodowych Spotkaniach Gitarowych w Sanoku w 2001 roku czy w zorganizowanym pod patronatem Ambasady Królestwa Hiszpanii Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej Trzebiatów – Gryfice (2002). Muzyka klasyczna i gra na gitarze klasycznej musiała nieco ograniczać szerokie muzyczne horyzonty Jacka Kiellera, który w głowie miał już inne style muzyczne i pomysł na własną płytę z muzyką zupełnie inną niż ta, której rzetelnie uczył się grać w szkole muzycznej. Pod koniec 2015 roku powstał album „Creeping Crockodile”, który można określić jako solidny debiut młodego gitarzysty, bez większych doświadczeń grania w zespole rockowym. Jacek dokonał sztuki, która nieczęsto się zdarza, bowiem zupełnie nie słychać w jego muzycznej koncepcji jakiś szczególnych poszukiwań muzycznych. Od początku do końca jest to przemyślana koncepcja dźwiękowa, która na styku muzyki hardrockowej i jazzrockowej pozwala określić swój wypracowany już dawno styl. Niemal każdy utwór naznaczony jest jazzową nutką, nawet jedyna wokalna kompozycja na płycie, „Whatever I Want”, przepięknie zaśpiewana przez Joannę Januszewską (wspomaganą przez Martę Fedyniszyn), zresztą do jej własnego tekstu. Te jazzowe dźwięki, te jazzowe nutki, a właściwie ta jazzowa okrasa to nie przypadek na płycie Jacka Kiellera. Na perkusji zagrał przecież Grzegorz Grzyb na stałe współpracujący z kultowym jazzowym zespołem Laboratorium, poza tym świetny muzyk sesyjny, który na koncie ma współpracę z takimi tuzami muzyki jazzowej, jak Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer czy Maciej Sikala. Głosów w utworze „Whatever I Want” użyczyły wokalistki - absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku wokalistyka jazzowa. Na instrumentach klawiszowych zaprezentował swoje umiejętności Adam Rybak, założyciel i lider Xpress Jazz Trio. Natomiast na gitarze basowej zagrał Sebastian Kucharski znany ze współpracy z wieloma niszowymi kapelami muzycznymi prezentującymi przeróżne style muzyczne. Choć na stałe współpracuje z grindcore’ową grupą Antigma, to wcale nie przeszkodziło mu to zagrać w projekcie Jacka Kiellera.

Muzyka z „Creeping Crocodile” to wysublimowany instrumentalny hard rock, a niemal w każdy utwór okraszony jest większą lub mniejszą dawką ciekawych jazzowych rozwiązań. Jacek Kieller dokonał takich rozwiązań, dzięki którym utwory z tej płyty powinny się podobać słuchaczom o wyrobionym już guście muzycznym, jak i trafiać bez przeszkód do tych, którzy dopiero odkrywają nieco trudniejsze pokłady muzyczne.  Sprawność, z jaką Kieller posługuje się gitarą na pewno dały mu szkolne czasy, kiedy z mozołem ćwiczył partie muzyki klasycznej. To także słychać w jego muzyce. Zatem trzeba ocenić ten płytowy debiut gitarzysty za niezwykle udany. To debiut, który już na początku hardrockowo-jazzowej drogi ugruntowuje pozycję tego muzyka, a styl i jakość dźwięków zaprezentowanych na „Creeping Crocodile” przekonuje mnie do tego, że następna płyta Jacka Kiellera będzie ciekawą kontynuacją jego muzycznych pomysłów. Już czekam z niecierpliwością i z dużą ciekawością na drugą płytę tego utalentowanego muzyka i gitarzysty.

Jacek Kieller "Creeping Crocodile" CD Dig.
CD, Digipack
Hard Rock
Made In Poland
Rok wydania grudzień 2015

Utwory:
1. Anxiety
2. Groove Addiction
3. Space Of The Universe
4. Creeping Crocodile
5. Miss Jane
6. FunQ
7. Nightmares Of The Past
8. Pedro Prison Break
9. Desire For Fusion
10. Whatever I Want
11. Rock Out

Bonus Track:
What The F’ck?

MLWZ album na 15-lecie