Curved Air - The Curved Air Rarities Series Volume 1: Tapestry Of Propositions

Artur Chachlowski

ImageLegendarna brytyjska grupa Curved Air albumem tym rozpoczyna wydawniczą serię o nazwie „Rarities Series”. Jako pierwszy w jej ramach ukazuje się krążek „Tapestry Of Propositions”. W największym skrócie jest on ponadgodzinną wariacją na temat pochodzącego z debiutanckiej płyty zespołu utworu pt. „Propositions”.

Album zawiera kilkanaście improwizacji zagranych podczas różnych koncertów w trakcie trasy koncertowej Curved Air w latach 2013-2014. Wokalistka grupy, Sonja Kristina, o pomyśle na ten album mówi tak: „Nasza grupa wykonuje na żywo utwór „Propositions” od ponad czterdziestu lat. Główna jego część zawiera instrumentalny fragment o dość luźnej formie kompozycyjnej. Zawsze dawało to naszym instrumentalistom sporo miejsca na różne wariacje i improwizacje, które na każdym koncercie różniły się między sobą”.

I w rzeczy samej, na płycie „Tapestry Of Propositions” znajdujemy zaśpiewany przez Kristinę koncertowy wstęp do utworu „Propositions” oraz podniosły wokalny finał, a pośrodku znajdują się zmiksowane i połączone ze sobą instrumentalne improwizacje utrzymane we freejazzowym stylu fusion. Daje to w efekcie trwający ponad godzinę jeden wielki jam session.

To taka płyta-ciekawostka. Adresowana do hardcore’owych fanów zespołu oraz do miłośników jazzrockowej muzyki improwizacyjnej.

MLWZ album na 15-lecie Zespół Focus powraca do Polski z trasą Hocus Pocus Tour 2024 Soft Machine: "Other Doors" Tour w Polsce Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce! Atomic Rooster powraca do Polski jeszcze w tym roku Steve Rothery Band Weekend w Warszawie we wrześniu 2023r.