Mystery - Lies And Butterflies (vinyl)

Kev Rowland, Mystery - Lies And Butterflies (vinyl)

Zespół Mystery powrócił niedawno ze świetnym albumem „Lies And Butterflies” i w jego składzie pojawiła się tylko jedna drobna zmiana - na instrumentach klawiszowych pojawił się wszechstronnie utalentowany Antoine Michaud (gdy grupa Mystery zaczynała swoją działalność nie był on nawet w planach swoich rodziców). Michaud najpierw dołączył do zespołu jako nowy gitarzysta zastępując Sylvaina Moineau w 2014 roku, kiedy ten nie był w stanie odbyć europejskiej trasy koncertowej. Teraz powraca na stałe, ale w charakterze keyboardzisty (w miejsce Benoita Dupuisa). Ponieważ skład zespołu jest najbardziej stabilny od wielu lat, dlatego niech nikogo dziwi, że nowy album można uznać za swoistą muzyczną kontynuację poprzedniej płyty „Delusion Rain".

„Lies And Butterflies” to już drugi krążek z wokalistą Jeanem Pageau, który naprawdę błyszczy na tym albumie. W utworze "Looking For Something Else" wspierany jedynie gitarą akustyczną, prezentuje chyba swoją najlepszą partię w historii występów w Mystery. To jego bardzo dojrzały i po prostu piękny występ, który wynosi muzykę Mystery na zupełnie inny poziom. Jest to zarazem jedna z dwóch długich kilkunastominutowych kompozycji na płycie, która zawiera dodatkowo pięć krótszych nagrań, spośród których wszystkie pokazują, jak bardzo Mystery zmieniło się, dojrzało i urosło od czasu wydania swojej pierwszej płyty "Theatre Of The Mind", wydanej 22 lata wcześniej.

O zawartości muzycznej płyty „Lies And Butterflies” napisał niedawno Artur Chachlowski w swojej bardzo obszernej i szczegółowej recenzji. Teraz, dzięki wytwórni Oskar, album ten ukazał się na przepięknie wydanym podwójnym longplayu. Materiał muzyczny, który znamy z płyty CD wypełnia trzy strony winylowych krążków. Na czwartej dołożono trzy utwory: „The Last Glass Of Wine”, „If You See Her” i „Wall Street King”, które znamy z wydanego w ubiegłym toku wydawnictwa DVD „Second Home” nagranego na żywo w klubie The Boerderij Cultuurpodium w Zoetermeer 3 kwietnia 2016 roku. Cichutkie ploteczki, w których na pewno jest jakiś cień prawdy, mówią, że dokładnie w drugą rocznicę tego występu zespół ponownie Mystery zawita na koncerty do Polski…

 

Tłumaczenie: Artur Chachlowski

MLWZ album na 15-lecie