Sipher - Atlas

Artur Chachlowski, Sipher - Atlas

Kolejny ciekawy debiut z norweskiej wytwórni Apollon Records.  Zespół Sipher to projekt norweskiego wokalisty i perkusisty, Eirika Søftelanda. W połowie września zadebiutuje on swoim pierwszy pełnowymiarowym albumem zatytułowanym "Atlas", który nagrał wspólnie ze swoim wieloletnim przyjacielem, basistą Leifem Herlandem oraz producentem i kompozytorem Larsem Bleiklie Devikiem.

Søfteland wraz z Leifem i Larsem zbudował wokół skomponowanych przez siebie szkiców muzyczną strukturę, która cechuje się charakterystycznym i łatwo rozpoznawalnym brzmieniem, choć niekoniecznie mieszczącym się stylistycznie w szerokim nurcie progresywnego rocka, jaki szerokim strumieniem dociera ostatnio do nas z Norwegii. Utwory formacji Sipher wpisują się raczej w hardrockowe struktury. Począwszy od przejmującego utworu tytułowego, który mocnym przytupem otwiera to wydawnictwo, poprzez niesamowicie chwytliwe i przebojowe piosenki („Disco Aces”), liczne progresywne zwroty akcji („In Rue”, „More”), „przybrudzone” tematy utrzymane w indrierockowym stylu („Turn The Tide”) aż po niezwykle melodyjne linie rockowe i chórki w stylu Queen (co szczególnie może podobać się w utworze „Supernova”), płyta ta staje się prawdziwą ucztą dla uszu wymagającego słuchacza. Ostre gitarowe riffy i ciekawe harmonie przeplatają się z progresywnymi elementami i wpadającymi w ucho refrenami, dzięki czemu brzmienie Sipher staje się intrygującym połączeniem klasycznego hard rocka z nowoczesną alternatywą i współczesnym prog rockiem. I to z wyraźnym znakiem wysokiej jakości.

Album został częściowo nagrany w PhatCat Studios w centrum Oslo, a częściowo w domu inżyniera Johannesa Grotha w South River Studios w miejscowości Hynnekleiv. Mix całości materiału to domena czarodzieja dźwięku Christera-André Cederberga (współpracował m.in. z Animal Alpha, Circus Maximus i Rendezvous Point), a całość zmasterowana została przez legendarnego Gavina Lurssena w Lurssen Mastering Studio w Los Angeles.

Ciekawostką jest fakt, że trio Sipher w trakcie swoich występów na żywo przeistacza się w rockową orkiestrę. Koncertowy skład, w zależności o potrzeb, tworzy kilku dodatkowych muzyków, m.in Jens Erik Aasmundseth (ex-major Parkinson), który gra na perkusji, Jarle H. Olsen (Quadrasonic) i Tore Christer Storlid (Prog Atom) na gitarach oraz Magnus Johansen (Maraton, Withem, Hex AD) na instrumentach klawiszowych.

MLWZ album na 15-lecie
On Air