Birdsong At Morning - Signs And Wonders

Artur Chachlowski, Birdsong At Morning - Signs And Wonders

Amerykański zespół Birdsong At Morning rozpoczął działalność w 2008 roku. Alan Williams i Greg Porter spotkali się w New England Conservatory of Music, a następnie grali razem w kilku grupach, w szczególności w folkrockowym zespole o nazwie Knots And Crosses. Po ukończeniu szkoły Porter założył formację Talking To Animals, a Wilson stał się rozchwytywanym inżynierem nagrań w Bostonie, pracując z szerokim spektrum artystów od punka (Salem 66) po pop (New Kids On The Block) i był producentem płyt wykonawców młodego pokolenia pochodzących z Nowej Anglii - Billa Morrisseya, Patty Larkin, Catie Curtis czy Chrisa Smithera.

Potem przyszedł czas na ponowne połączenie sił. Panowie Williams i Porter założyli grupę Birdsong At Morning. Jej trzecim ważnym ogniwem stała się grająca na akustycznych gitarach i tworząca harmonie wokalne Darleen Wilson. Trio często wspomaga się innymi muzykami, najczęściej grającymi na instrumentach smyczkowych (zespół The Wondrous Signfiers) czy perkusyjnych (Ben Wittman). Zadebiutowali imponującym zestawem czterech płyt umieszczonych w boxie pt. "Annals Of My Glass House" (2011), w 2015 roku wypuścili na rynek płytę nr 2 - „A Slight Departure", a teraz ukazuje się naprawdę mistrzowsko brzmiący nowy album zatytułowany "Signs and Wonders".

Nowa płyta zawiera 10 oryginalnych kompozycji Alana oraz bardzo udaną interpretację piosenki "The Logical Song" grupy Supertramp. Wszystkie utrzymane są w poetyckiej i melancholijnej atmosferze. Wszystkie są wyciszonymi i utrzymanymi w stonowanym klimacie piosenkami, które idealnie brzmią w kameralnych warunkach, przy przygaszonym świetle i w warunkach odpowiedniego nastrojenia. A prawie wszystkie, prócz delikatnego quasi-akustycznego instrumentarium, opatrzone są subtelnymi smyczkowymi aranżacjami. To kolekcja przepięknych piosenek o wręcz urzekającej urodzie, obdarzonych prostym, ale łatwo trafiającym do serca przekazie. W dodatku genialnie wyprodukowanych i po mistrzowsku wykonanych. Zespół Birdsong At Morning wykonał naprawdę solidną robotę i tak sobie myślę, że niniejszym albumem rzetelnie zapracował na zakwalifikowanie go do grona wykonawców bezbłędnie pasujących do tak lapidarnie, lecz jakże trafnie nazwanej przez Marka Niedźwieckiego, kategorii „muzycznych nudziarzy”.

Płyta „Signs And Wonders” ukazuje się w digipaku, w którym dodatkowo umieszczono dysk Blu-ray, a na nim znajdujemy teledyski do wszystkich (!!!) 11 piosenek. Warto podkreślić, że Blu-Ray został opracowany przez Neila Wilkesa z Opus Productions, - tej samej firmy, która w ostatnim czasie wypuszcza na rynek reedycje płyt King Crimson, Yes i XTC.

Jako zachętę do zapoznania się z muzyką grupy Birdsong At Morning polecam wideo do otwierającego album „Signs And Wonders” utworu pt. "Waterfall":

MLWZ album na 15-lecie